Zároveň ich ešte tento týždeň zverejní SAV na svojej internetovej stránke. Informácie o pôvodnom poraste v Tatrách majú lesníkom poslúžiť pri úvahách o vysádzaní nových stromov.
Ako pre agentúru SITA uviedla archeobotanička Mária Hajnalová, ktorá sa analýzou zaoberá, pôvodný tatranský les v kotline nebol len ihličnatý, ale rástli tam napríklad aj buky, duby, javory, jasene, bresty, jelše či jarabiny. Nevieme presne povedať, v akom percentuálnom zastúpení boli listnaté stromy voči ihličnatým, ale isté je, že listnaté stromy tu zohrávali svoju úlohu. Toto je výzva, aby lesníci vysadili na niektorých polohách, kde to bude výhodné, aj listnaté stromy, uviedla. Problémom však podľa nej je, že lesný zákon neumožňuje vysádzať nepôvodné dreviny. Mala by sa urobiť buď výnimka zo zákona, alebo odborníci by mali uznať tieto dreviny za pôvodné. Ďalším problémom je, že niektoré dreviny, ktoré uvádzame, nemajú dnes v spomínanom regióne genetickú bázu, konštatovala ďalšia archeobotanička Eva Hajnalová.
Zvyšky driev analyzovali pracovníci AÚ SAV posledných 40 rokov. V súpise sú uvedené nálezy zo SV časti Liptovskej kotliny, celej Popradskej a časti Spišskej kotliny. Veľká väčšina z nich doteraz nebola publikovaná, prípadne len v archeologických prameňoch, lesníckym odborníkom je teda málo známa. Podľa slov Márie Hajnalovej podobnú situáciu Tatry ešte nezažili, pretože od stredoveku boli od kotliny až po Starý Smokovec pasienky. Súčasný les je pomerne mladý, uviedla. Pri zostavovaní súpisu pracovníci AÚ SAV zvolili len lokality, ktoré pochádzajú z klimatického obdobia rovnakého alebo suchšieho, ako je naše. Spolu ide o 14 lokalít.
es;mp;zd