Bratislava 6. decembra (TASR) - Právnici zastupujúci banskobystrického diecézneho biskupa Rudolfa Baláža tvrdia, že ich klient splnil požiadavku senátu Okresného súdu Bratislava III v kauze predaja triptychu Klaňanie sa troch kráľov. V kauze čelí bývalý šéf tajnej služby Ivan L. obžalobe zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Podľa právnej analýzy, ktorú TASR poskytol hovorca Biskupského úradu v Banskej Bystrici Vladimír Farkaš, advokáti v tejto súvislosti vyslovujú názor, že osoba biskupa Baláža sa v poslednom období stáva stredobodom mediálnych atakov, ktoré smerujú k zníženiu jeho morálnej autority a dôveryhodnosti. Celá mediálna kampaň je namierená proti Balážovi tak, že z kontextu sú vytrhnuté len niektoré skutočnosti, iné boli preskočené a celkový obraz je dávaný do polohy, že svedok je osobou nedôveryhodnou, lebo stále mení svoje vyjadrenia "už po tretíkrát". Predpokladaným cieľom kampane je podľa advokátov Dagmar Vavrekovej a Františka Vavráča zastrieť podstatu konania iných osôb, ktorých trestnosť správania je predmetom súdneho konania. Je jednoznačné, že "Triptych" patril cirkvi a cirkev prostredníctvom Baláža bola oprávnená s ním disponovať a zásah štátu bol protiprávny, vysvetľujú advokáti.
Z právnej analýzy vyplýva, že požiadavka súdu adresovaná pre svedka Baláža bola alternatívne členená na dva spôsoby a každý samostatne mal overiť a preukázať existenciu súhlasu s predajom "Triptychu" v cirkevných orgánoch. Súd požiadal cirkevného hodnostára o záznamy z ekonomickej rady a presbyterskej rady, kde sa prerokovala otázka predmetného umeleckého diela. Baláž zaslal súdu vyjadrenia kancelára kúrie a zároveň notára kúrie presným opisom situácie zasadnutia presbyterskej rady, kde bol súhlas vydaný. Týmto bola podľa biskupových právnikov splnená požiadavka súdu v druhej alternatíve, čo bolo považované za definitívne uzavretie tejto veci. Na prekvapenie následne s odstupom viac ako jedného mesiaca súd smeroval ďalšiu žiadosť biskupovi Balážovi, kde opätovne žiadal písomné záznamy z ekonomickej rady. Takáto požiadavka bola v rozpore s pôvodnou žiadosťou súdu, tvrdia právnici.
V kauze Triptych na okresnom súde biskup Baláž vypovedal 26. mája tohto roku. "Na požiadanie súdu som ochotný záznamy z rokovania rád predložiť súdu," navrhol Baláž súdu počas verejnej svedeckej výpovede. Pred súdom sa sám ponúkol, že súdu predloží doklady a zápisnice, o ktoré opieral svoje nové tvrdenia.
Následne súd listom požiadal Baláža o poslanie uvedených zápisníc. V prvom liste biskup reagoval s počudovaním, načo vlastne potrebuje senát listinné dôkazy - zápisnice zo zasadnutia ekonomickej rady a poradných orgánov. Následne rozsiahlo upozornil súd na zákonom garantovanú autonómiu a nezávislosť rímskokatolíckej cirkvi.
V septembri, po tom, čo súd trval na svojej požiadavke a vysvetlil dôvod svojej zákonnej požiadavky, poslal Baláž súdu namiesto dôkazov overenie kancelára cirkevnej kúrie. "Skutkové vyjadrenie" podpísané Vladimírom Farkašom, ktorý zastáva v zmysle kanonického práva post kancelára, notára a riaditeľa kúrie, má byť overením, že všetci členovia Presbyterskej rady boli informovaní o zámere predať historicky cenné umelecké dielo. Rada, poradný orgán biskupa, mala v auguste 1995 podľa overenia s predajom súhlasiť. Zápisnice však biskup neposlal. Trestný proces sa však nemôže riadiť cirkevnými zákonmi a kanonickým právom. Preto súd trval na svojej požiadavke. Na tretí list dostal súd odpoveď, kde sa Baláž odvoláva na domovú prehliadku Biskupského úradu v Banskej Bystrici "štátnou bezpečnosťou" z júla 1995, ktorá sa odohrala bez jeho prítomnosti. "Nemôžem Vám dodať písomnosť, o ktorú ma žiadate, lebo po tejto mňa poškodzujúcej domovej prehliadke Štátnou bezpečnosťou táto písomnosť, ako i mnohé iné, sa v mojom úrade nenachádzajú," vysvetľuje cirkevný hodnostár v poslednom liste.
V súčasnosti v kauze vypovedalo niekoľko svedkov z cirkevného prostredia. Viacerí z nich priniesli vlastnú verziu okolností predaja historicky cenného diela. Niektoré výpovede si protirečia. Biskup Baláž pôvodne tvrdil, že o predaji triptychu a vyhotovení vernej kópie diela s nikým nehovoril. Teraz už tvrdí, že o predaji rozhodol on, pričom sa opieral aj o stanoviská svojich poradcov. Cenu mu pomohli určiť jeho známi pamiatkari. Získané peniaze chcel použiť na dostavbu kňazského seminára. Verná kópia mala byť akousi spomienkou "na ťažké časy". Svedok Hrtús zase vypovedal, že on rozhodol o vyhotovení kópie umeleckého diela a určil cenu 200 tisíc korún, za ktorú mal byť odpredaný. Protirečia si i ďalšie výpovede svedkov zainteresovaných do predaja a vyhotovenia diela.
Na lavici obžalovaných sedí už iba Ivan L., jeho bývalý námestník Jaroslav S. totiž v novembri zomrel. Proces bude pokračovať 17. decembra.