Trenčín 12. marca (TASR) - Poslanec NR SR Jozef Tuchyňa za snahami o nákup podzvukových lietadiel do výzbroje Armády SR vníma politické tlaky. Domnieva sa, že britské fabriky na výrobu lietadiel majú vážne problémy a objednávka na podzvukové lietadlá Hawk by pre ne bola vítanou injekciou. "Je tu enormný nátlak niektorých krajín, opakujú sa neustále niektoré návštevy, ktoré tlačia na nákup lietadiel", vyjadril sa dnes na stretnutí s novinármi J. Tuchyňa
Podľa jeho slov je zarážajúce, že sa neuvažuje o medzinárodnom tendri na nákup lietadiel, ale už sa hovorí o konkrétnej značke. Lietadlá Hawk sú pritom v členských krajinách NATO ponímané ako lietadlá na výcvik pilotov. "My potrebujeme na obranu štátu bojové lietadlá", zdôraznil Tuchyňa, podľa ktorého sa zrazu zabúda, že máme jeden z najmodernejších simulátorov na výcvik pilotov, ktorý na 80 percent nahrádza reálny let. Na výcvik pilotov podľa jeho slov postačuje aj takmer tridsať lietadiel L39 a L29, ktoré sú vo výzbroji armády. "Budeme prvou krajinou na svete, ktorá nebude mať na protivzdušnú obranu štátu stíhacie lietadlá, a ktorá zamení nadzvukové lietadlá za lietadlá podzvukové", skonštatoval Tuchyňa.
Podľa jeho slov o "čomsi" svedčí aj spôsob, akým prezentovali tento typ letectva V. Palko a J. Pivarči, ktorí predstavujú rovnakú politickú stranu (KDH). Ako ďalej zdôraznil, Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť zaviazal svojho predsedu Palka, aby od ministra obrany vyžiadal koncepciu letectva a pred schválením ju predložil výboru na diskusiu, ale nestalo sa tak. Tuchyňa k dokumentu navrhuje širokú diskusiu, pretože "nie je na tom nič supertajného".
Tuchyňa je prekvapený vyjadrením ministra obrany v nedeľňajšej relácii televízie Markíza Na telo, že obranu vzdušného priestoru preberie niekto za nás. "Tu sa pletieme v tom, že niekto za nás preberie zodpovednosť za obranu štátu. To je zásadný rozpor so strategickou koncepciou obrany NATO", uviedol.
Podľa Tuchyňu nie je vypracovaná obranná stratégia, vojenská stratégia, koncepcia ozbrojených síl, ale o letectve sa už rozhoduje. Pritom, ako tvrdí, najbližších 10 až 15 rokov v tomto regióne nehrozí ozbrojený konflikt.