Trenčín 8. decembra (TASR) - Policajti v Trenčianskom kraji kritizujú reformu ministra vnútra Vladimíra Palka. Vnútrorezortný mesačník Polícia v októbrovom vydaní uverejnil článok o problémoch, ktoré spôsobila reorganizácia policajného zboru.
Materiál vychádzal zo stanovísk okresných riaditeľstiev a niektorých útvarov krajského policajného riaditeľstva. Podpísaný je pod ním trenčiansky krajský policajný riaditeľ Miroslav Hepner. Ten sa od článku dištancoval a žiada opravu. Hepner povedal, že v čase, keď článok odišiel z krajského riaditeľstva do redakcie, mal dovolenku, a preto ho nečítal. "Toto nebolo moje stanovisko. Moje stanovisko bude vytlačené v ďalšom čísle. Viac k tomu nemám čo povedať," reagoval Hepner na otázky TASR.
Podľa podpredsedu Odborového zväzu polície Mariána Magdoška, ktorý zodpovedá za obsah novín, vyšlo v týchto dňoch nové číslo s Hepnerovou reakciou. Pohľad krajského riaditeľa sa líši od prvého kritického príspevku. "V tomto článku je už všetko s reorganizáciou v poriadku," poznamenal Magdoško.
V článku, ktorý Hepner odmieta, sa píše, že reorganizácia nepriniesla požadované výsledky - nezvýšila sa efektivita policajnej práce, nepoklesla trestná činnosť, ani sa nezvýšila objasnenosť. Vzrástla administratíva, v uliciach je menej policajtov, narastá počet trestných činov a stúpa počet vyšetrovacích spisov s neznámym páchateľom. Podľa okresného policajného riaditeľstva v Trenčíne, nebolo šťastným riešením spojiť kriminálnu políciu s vyšetrovateľmi. Polícia sa potýka s personálnymi problémami. Odchádzajú radoví vyšetrovatelia aj operatívni pracovníci, ale počet trestných činov stúpa.
Policajti si sťažujú na nedostatok počítačov a tlačiarní. "Nie je mysliteľné, aby bola práca vyšetrovateľov efektívna, keď sa musia často deliť o jeden počítač a tlačiareň," píše sa v článku. Problémy s technikou majú napríklad aj nehodovkári v Považskej Bystrici, kde na ôsmich policajtov pripadá jeden funkčný počítač.
Dopravná polícia tvrdí, že efekt reorganizácie nie je takmer žiadny. "Po zväčšení teritória Okresného riaditeľstva PZ v Trenčíne sú miesta, kde policajti dopravnej služby zaradení na úseku kontroly cestnej premávky ešte vôbec neboli." V Považskej Bystrici došlo v rámci reorganizácie niekde až k neúmernému zaťaženiu jednotlivých policajtov a v rámci cestných dopravných hliadok je stav polovičný. "Aj preto stále dochádza k nárastu počtu dopravných nehôd."
V článku sa uvádza, že policajný zbor smeruje k celkovému kolapsu, "pokiaľ nedôjde k podstatnému posilneniu sociálnych istôt policajtov a k odstráneniu nežiaducich ukazovateľov". Záujem o prácu v polícii klesá pre nízke finančné ohodnotenie. Nástupný plat policajtov je rovnaký alebo nižší než v súkromnom sektore, platy policajtov boli valorizované za posledných šesť rokov iba dvakrát - v roku 2001 o tri percentá, v tomto roku o sedem percent. Existuje možnosť zvýšenia osobného príplatku, ale vzhľadom na rozpočet sa policajtom neupravuje už niekoľko rokov. Zvýšiť príplatok policajtovi možno iba vtedy, keď sa naopak, inému policajtovi zníži. "Pri tomto stave budú do polície v budúcnosti prijímaní iba takí uchádzači, ktorí nenájdu uplatnenie v súkromnom sektore," konštatuje sa v článku.