Bratislava 13. decembra (TASR) - Nedostatok finančných prostriedkov je dôvodom, pre ktorý v tomto roku nezačali svoju činnosť nové poradne pre obete trestných činov v krajských mestách. Vláda SR v júni súhlasila s uvoľnením peňazí z rezervy na podporu preventívnych programov, ktorá časť bola určená aj na vytvorenie siete špecializovaných pracovísk, doteraz však financie neuvoľnila. Povedala to na dnešnej tlačovej besede Jana Šípošová, riaditeľka občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia, ktoré by poradne v spolupráci s krajskými úradmi malo prevádzkovať. Združenie splnilo svoju úlohu personálne a odborne pripraviť a usmerňovať regionálne poradne. V prípade poskytnutia očakávaných prostriedkov by bolo možné okamžite začať s plnohodnotnou činnosťou vo všetkých zariadeniach. "Štát má povinnosť postarať sa o občanov, ktorých bezpečnosť nedokázalo ochrániť," dodala Šípošová.
V súčasnosti funguje bezplatné poradenstvo pre obete násilných trestných činov, napadnutí, domáceho násilia, dopravných nehôd alebo susedských sporov v Bratislave, Banskej Bystrici a v Žiline. Ďalšiu poradňu, do ktorej činnosti sa ako dobrovoľníci zapoja študenti Trnavskej univerzity otvoria v januári budúceho roka v Trnave.
Klienti, ktorí nemajú možnosť navštíviť niektoré z centier, môžu požiadať o pomoc na telefónnom čísle 02/5464-7141. Združenie pomoc obetiam násilia funguje od roku 1997. Osobne, telefonicky alebo písomne sa na jeho služby obrátilo 1300 poškodených ľudí vo veku 19 až 90 rokov.