Vyplýva to zo záverov štúdie CESAR o vplyve znečisteného ovzdušia na dýchací systém detí, ktorými sa dnes v Banskej Bystrici zaoberali účastníci celoslovenského seminára.
Riaditeľka Štátneho zdravotného ústavu v Banskej Bystrici Eleonóra Fabiánová pre TASR uviedla, že túto multicentrickú štúdiu riešili okrem Slovenska aj v ďalších štátoch strednej Európy - v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Bulharsku. Najčistejšie z hľadiska znečistenia ovzdušia bolo Slovensko. Hodnotili sa prašné častice významné pre dýchací systém veľkosti PM 10 a PM 2,5. Z hľadiska vplyvu na dýchací systém sa zistila súvislosť medzi príznakmi zápalu dýchacích ciest u detí a príznakmi obštrukcie dýchacích ciest k nárastu škodlivín vo voľnom ovzduší. So znečistením ovzdušia stúpa spotreba liekov najmä u astmatikov a iných chronicky chorých na dýchacie cesty, odhaduje sa zvýšená úmrtnosť ľudí aj čiastočný vplyv na skrátenie dĺžky života.
Ako ďalšie významné faktory sú škodliviny v ovzduší v domácnostiach. Za rizikové faktory sa považuje fajčenie rodičov, najmä matky, osobitne negatívne vplyv fajčenia matky v tehotenstve. Ďalšie faktory sú prítomnosť plesní, používanie neodvetraných plynových horákov, ohrievačov, drevotrieskový nábytok a ďalšie. Samostatne sa hodnotil vplyv fajčenia matky v tehotenstve na zníženie pľúcnych funkcií detí. Štúdia poukázala aj na negatívny vplyv škodlivín z ovzdušia na imunitu detí.
Štúdiu podporila Európska únia v rámci programov PHARE a INCO-COPERNICUS.
*fk rč