Bratislava 11. decembra (TASR) - Ak bude mať strana Smer zastúpenie v budúcej vláde, bude sa usilovať zmeniť zákon o dani z príjmov. Keďže rovná daň u fyzických osôb je podľa tejto strany nespravodlivá, bude presadzovať v tejto oblasti progresivitu.
Vyplýva to z dokumentu o ekonomickej, sociálnej a demokratickej alternatíve, ktorú dnes na 5. slávnostnom zjazde Smeru schválili jeho delegáti. Progresivita by však podľa podpredsedu strany Igora Šulaja nemala znamenať ďalšie daňové zaťaženia pracujúcich občanov a podnikateľov s nižšími a priemernými príjmami, týkala by sa len obyvateľov s nadštandardnými príjmami. Smer by tiež podľa neho zvážil možnosť zavedenia vyššej sadzby dane o 2- 4 percentá pre podniky s dominantným monopolným postavením na slovenskom trhu.
Smer odmieta filozofiu jednotnej sadzby DPH vo výške 19 percent, preto by stanovil viaceré sadzby. Napríklad pri potravinách, liekoch, knihách a v niektorých oblastiach ako sú služby, či stavebníctvo by DPH podľa predstáv predsedu strany Roberta Fica mohla predstavovať desať percent.
Smer je proti doprivatizácii prirodzených monopolov a v prípade svojej participácie vo vláde by zaviedol takú právnu úpravu, ktorá by štátu zabezpečovala postavenie zodpovedajúce väčšinovému vlastníckemu podielu štátu. V tomto smere Smer upozorňuje, že SR sa nemôže spoliehať len na riskantné zdroje príjmov z privatizácie, naplno je však podľa Šulaja potrebné využívať zdroje z fondov EÚ. Príjmovú časť štátneho rozpočtu možno podľa Šulaja zastabilizovať aj zavedením účinných opatrení proti daňovým a colným únikom, ktoré v tomto roku predstavovali okolo 70 miliárd korún.
V prípade svojej účasti vo vláde, Smer svojím voličom sľubuje silný stabilný priebežný dôchodkový systém s dôrazom na transparentnosť a zásluhovosť, ktorý bude garantovať občanom minimálne 50 percent priemernej mzdy.
V rezorte pôdohospodárstva bude Smer v roku 2005 presadzovať dorovnanie priamych platieb slovenským poľnohospodárom na úroveň 60 percent z priemeru európskej pätnástky. Rovnako si predsavzal, že nepripustí privatizáciu štátneho lesného pôdneho fondu.
Líder strany Robert Fico dnes povedal, že Smer bude na budúci rok presadzovať, aby bola na slovenskej politickej scéne uzavretá dohoda o prioritách, ktoré by si mali osvojiť budúce slovenské vlády v nasledujúcich 15 - 20 rokoch. Mali by podporovať informatizáciu spoločnosti a cestovný ruch, odmietnuť doprivatizáciu strategických podnikov alebo aspoň zabezpečiť kontrolu štátu nad strategickými surovinami, ako sú pitná voda a drevo. Treťou prioritou Smeru je, aby sa vládne strany zaviazali, že nebudú svojimi aktivitami ohrozovať územnú celistvosť SR. Najvýznamnejšou prioritou Smeru je prechod z industriálnej ekonomiky na ekonomiku poznatkovú, so zásadnými investíciami do vzdelania, výskumu a vedy, zdôraznil Šulaj.