Bratislava 12. decembra (TASR) - V stredu sa na bratislavskom krajskom súde uskutoční odvolacie konanie s bývalým exministrom pre správu a privatizáciu národného majetku Petrom Bisákom a exprezidentom Prezídia Fondu národného majetku (FNM) Štefanom Gavorníkom v kauze údajného prijímania miliónových úplatkov v súvislosti s privatizáciou štátnych podnikov z roku 1995.
Odvolací súd bude rozhodovať o odvolaní krajského prokurátora, ktorý nesúhlasí s oslobodením Bisáka a Gavorníka spod obžaloby. Okresný súd Bratislava 2 totiž oboch obžalovaných po rozsiahlom dokazovaní 17. februára tohto roku oslobodil.
Prokurátor sa okamžite odvolal. Pre Bisáka, obžalovaného zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku totiž žiadal štyri roky väzenia a pre Gavorníka stíhaného za prijímanie úplatku 18 mesiacov nepodmienečne. Pre obidvoch žiadal uložiť i päťmiliónové peňažné tresty.
Podľa prvostupňového verdiktu súdu však nie je dokázané, že Bisák s Gavorníkom v súvislosti s privatizáciu štátneho podniku Elektrosystémy Bratislava zinkasovali po dva milióny korún, ako sa to uvádza v obžalobe. Rovnako rozsiahle dokazovanie pred súdom vôbec jednoznačne nepreukázalo, že by Gavorník mal v súvislosti s privatizáciou Slovenských magnezitových závodov Hačava prijať úplatok 15 miliónov korún. Hlavný svedok Martin Suchár, na ktorom je postavené obvinenie Bisáka a Gavorníka, totiž ani na druhý pokus nepresvedčil súd o pravdivosti svojich tvrdení. Suchár totiž tvrdil, že pri privatizácii uvedených podnikov bol akýmsi sprostredkovateľom medzi obžalovanými a záujemcami o privatizáciu. Jeho tvrdenia o dávaní miliónových úplatkov pre obžalovaných, ktoré nevedel doložiť dôveryhodnými dôkazmi, nepotvrdil pred súdom žiaden zo svedkov. Dvaja zo záujemcov o privatizáciu odmietli vypovedať, ďalší svedkovia Suchárove tvrdenia jednoznačne odmietli. Hoci sa mala kauza uplácania odohrať v máji 1995, na prípad si pred vyšetrovateľom odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti spomenul až takmer po piatich rokoch. V decembri minulého roku Suchár nezvládol psychicky výpoveď a zrazu zo súdu ušiel v sprievode početnej policajnej ochrany. Na celú kauzu si spomínal iba "v hrubých rysoch".
Podľa jedného z Gavorníkových obhajcov je celé obvinenie vykonštruované a postavené na svedkovi, ktorý sa spočiatku priatelil s podsvetím a neskôr sa dostal s ním do sporu za údajné prekazenie obchodu s Bratislavskými hydinovými závodmi, tzv. kauza bratislavská slepičáreň. Suchár je chráneným svedkom v prípade procesu s členmi bratislavského podsvetia označovanými ako Diničovci a Sýkorovci.
Gavorník poukázal, že o privatizácii Slovenských magnezitových závodov Hačava rozhodla Moravčíkova vláda ešte pred jeho nástupom do funkcie. Rovnako ako Bisák vypovedal, že na privatizačné rozhodnutie schválené vládou mali minimálny vplyv. "Ponúknuť úplatok 12 miliónov korún za podnik, ktorý bol predaný za 5 miliónov a má 325-miliónový ekologický dlh, je nelogické a navyše, keď už predtým padlo rozhodnutie v prospech záujemcu," vysvetľoval Gavorník.