Staré Hory 13. decembra (TASR) - Inverzné počasie v týchto dňoch spôsobuje, že v dolinách so severnou expozíciou panuje celodenný mráz a hmla, ktorá namŕza na stromy. Naopak, na vyššie situovaných hrebeňoch je slnečno a teplota tam cez deň vystupuje aj na niekoľko stupňov nad bod mrazu.
"Takejto teplotnej zmene sa prispôsobujú aj živočíchy. Niektoré u nás zimujúce vtáky sa presunuli z dolín do vyšších polôh, kde na hrebeňoch je počas slnečného svitu podstatne teplejšie a energetický výdaj operencov je tam omnoho nižší ako v chladných dolinách. Zatiaľčo v nižších polohách námraza na stromoch sťažuje prístup vtákom k potrave, na slnkom zaliatych stanovištiach vo vyšších polohách nie sú stromy osrienené a je na nich viac potravy," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Dodal, že priam učebnicovým príkladom využívania inverzného počasia sú dva muráriky červenokrídle, zdržujúce sa na svojich hniezdiskách v skalných partiách nad hornou hranicou lesa vo Veľkej Fatre. Ich južne exponované skalné steny vyhrieva slnko od svojho východu až po západ. Mikroklimatické pomery sú tam priaznivejšie než na stanovištiach týchto operencov v úzkych skalných kaňonoch, do ktorých sa slnko počas dvoch až troch zimných mesiacov takmer vôbec nedostane. Kŕdliky sýkoriek, ale aj kôrovníky, brhlíky a ďatle tiež uprednostňujú v tomto čase priaznivejšie hrebeňové partie pred studenými dolinami.
Niektoré vtáky však i naďalej zostali v dolinách a nepriaznivé počasie tam prečkávajú rôznym spôsobom. Malé sýkorky počas chladných nocí znižujú teplotu tela až o 10 stupňov C, čím sa dostávajú do stavu akejsi letargie a znižujú tak energetický výdaj. Najčastejšie prespávajú v dutinách stromov v charakteristickej póze s mimoriadne našuchoreným perím, ktoré je najlepším izolátorom pred chladom. V dutinách stromov prespávajú aj ďatle, brhlíky a kôrovníky. Iné operence, ako napríklad králičky zlatohlavé, čížiky, stehlíky, pinky a mlynárky sa v noci zdržujú osve v chvojine medzi vetvičkami. Mlynárky dlhochvosté však prespávajú spoločne v menších skupinkách natisnuté tesne vedľa seba, aby sa navzájom zohrievali. Zima si však u drobných lesných vtákov vyžiada vždy krutú daň v podobe vysokého percenta úmrtnosti najmä mladých a ešte neskúsených jedincov.