SME

Predseda RVŠ ocenil pozitívny prístup parlamentu, ktorý navýšil financie pre VŠ

Bratislava 14. decembra (TASR) - Pozitívny prístup poslancov Národnej rady SR, ktorí rozhodli o navýšení štátneho rozpočtu pre vysoké školy, ocenil ...

Bratislava 14. decembra (TASR) - Pozitívny prístup poslancov Národnej rady SR, ktorí rozhodli o navýšení štátneho rozpočtu pre vysoké školy, ocenil dnes predseda Rady vysokých škôl Libor Vozár.

"Mrzí ma len, že neboli navýšené prostriedky na platy vysokoškolských pedagógov," uviedol Vozár pre TASR. "Bude nevyhnutné sa týmto problémom zaoberať a možno hľadať nejaké iné zdroje na zabezpečenie personálneho chodu vysokých škôl".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Národná rada SR navýšila prostriedky na rozvoj a reformu VŠ a doktorandské štipendiá vo výške 228 miliónov korún. Ministerstvo školstva dostane aj účelovo viazané prostriedky vo výške 55 miliónov korún na sociálne štipendiá a pôžičky. Vyčlenené boli prostriedky na zriadenie takzvaného rezervného fondu, ktorý bude slúžiť na zabezpečenie externej formy štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci podporili aj niekoľko pozmeňovacích návrhov na navýšenie financií pre niektoré vysokoškolské internáty. Na základe iniciatívy Jozefa Kužmu dostane Prešovská univerzita na materiálne a personálne vybavenie Fakulty zdravotníctva a sociálnych štúdií 40 miliónov korún.

Predstavitelia vysokých škôl pri príprave budúcoročného rozpočtu upozorňovali, že jeho návrh pre oblasť VŠ vo výške 7,03 miliardy korún nedokáže zabezpečiť ich rozvoj. Podľa zástupcov akademickej obce a študentov navýšenie o 841 miliónov korún v porovnaní s týmto rokom by postačilo len na zastavenie ich ďalšieho ekonomického úpadku. Rada vysokých škôl, Slovenská rektorská konferencia, Študentská rada vysokých škôl, Klub dekanov a Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku preto požadovali navýšiť štátny rozpočet o ďalších 563 miliónov korún. Z tejto sumy navrhovali vyčleniť 228 miliónov korún na rozvoj VŠ, reformu VŠ a na doktorandské štipendiá. Ďalších 180 miliónov žiadali navýšiť na mzdy a odvody za zamestnancov, 100 miliónov pre vysokoškolskú vedu a techniku a 55 miliónov na sociálne štipendiá a pôžičky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 866
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 453
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 196
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 572
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 826
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 183
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 111
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 884
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


15
Grécko - Slovensko: ONLINE prenos z prípravného zápasu.

Sledujte s nami prenos.


6
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 43
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 6

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu