BRATISLAVA 15. decembra (SITA) - Svoju najnovšiu publikáciu Keď ľahostajnosť nie je odpoveď predstaví dnes Inštitút pre verejné otázky (IVO). Pod vedením editorov Jozefa Majchráka, Borisa Strečanského a Martina Bútoru pracovalo na nej 23 autorov, ktorí pripravili 14 kapitol.
Kniha s podtitulom Príbeh občianskeho združovania na Slovensku po páde komunizmu informuje o postojoch slovenskej verejnosti k mimovládnym organizáciám, dobročinnosti a dobrovoľníctvu, pojednáva o problematike financovania mimovládnych organizácií (MVO), legislatíve a o vzťahu mimovládneho sektora a štátu. Zároveň sa venuje niektorým osobitým a novým formám aktivity v občianskom združovaní, ktoré doteraz neboli zmapované, ako sú napríklad občianska advokácia, ženské MVO, MVO zaoberajúce sa rómskou problematikou, kresťanské MVO, think-tanky či MVO pôsobiace v oblasti zahraničnej pomoci. Publikácia prináša kritické pohľady na také činnosti mimovládneho sektora ako sú MVO poskytujúce sociálnu a zdravotnícku pomoc či vzdelávacie a výchovné služby a ponúka kritickú sebareflexiu za oblasť environmentálnych organizácií.
Podľa čestného prezidenta IVO Martina Bútoru plnili mimovládne organizácie za 15 rokov svojej existencie v modernej podobe viacero úloh. Boli významným aktérom v boji proti autoritárskym tendenciám moci v rokoch 1993 až 1998 a stali sa zdrojom alternatívnych postupov v oblasti verejnej politiky. Viaceré nadácie, občianske združenia a think-tanky sa vyprofilovali ako ideový zdroj štrukturálnych reforiem v období transformácie.
Významné postavenie v spoločnosti potvrdzuje aj prevažujúca pozitívna verejná mienka. Podľa výskumu
IVO z novembra 2003, ktorý sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke obyvateľov starších ako 18 rokov, mimovládnym organizáciám dôveruje 42 percent obyvateľov, zatiaľ čo 40 percent im nedôveruje. MVO sa v tejto otázke umiestnili na druhom mieste, hneď za orgánmi obecnej samosprávy, pričom predstihli odbory a veľmi výrazne aj politické strany. Mimovládne organizácie získali vyššiu dôveru ako všetky vrcholné politické inštitúcie štátu - vláda, Národná rada SR aj prezident. Podľa tohto prieskumu si 58 percent občanov myslí, že MVO sú dôležité pre rozvoj demokracie.
Pripisovaný význam a viditeľnosť mimovládnych organizácií je v kontraste s tzv. tvrdými dátami. Publikácia napríklad uvádza, že v registroch Štatistického úradu SR bolo v roku 2002 zapísaných viac ako 30 tisíc organizácií, vrátane športových klubov, cirkví, spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré verejnosť do mimovládneho sektora bežne nezaraďuje. Experti navyše tvrdia, že v dôsledku veľkej dynamiky je skutočne aktívnych organizácií oveľa menej, zhruba tretina až štvrtina z registrovaného počtu. Podobne počet zamestnancov v registrovaných organizáciách bol v roku 2002 iba 1,1 percenta zamestnancov v národnom hospodárstve a peňažné príjmy týchto organizácií tvorili len 1,7 percenta HDP. Počet angažovaných ľudí zvyšovalo vyše 60 tisíc osôb pracujúcich na dohodu a takmer 92 tisíc dobrovoľníkov.
Informáciu agentúre SITA poskytol manažér pre PR a marketing IVO Peter Robl