Muránska planina 15. decembra (TASR) - Jednu z najzávažnejších ekologických hrozieb pre väčšie vtáky predstavuje 22 kV elektrické vedenie so stĺpmi v tvare písmena T, s izolátormi na priamej konzole. V dôsledku nevhodnej konštrukcie umožňujú totiž stĺpy vtákom zosadnutie, ktoré sa pri ňom, alebo počas vzlietávania často dotknú vodičov elektrického prúdu a ten ich usmrtí.
"Sledovaniu problematiky týchto stĺpov smrti sa Správa Národného parku (NP) Muránska planina venuje už dlhodobo. Vo svojej územnej pôsobnosti sme zabezpečili v spolupráci so správcami elektrických vedení za predchádzajúcich šesť rokov hrebeňovými zábranami najvýznamnejšie línie spomínaných vedení. V poslednom období túto činnosť realizujeme aj ako súčasť projektu LIFE financovaného Európskou komisiou," uviedol riaditeľ NP Muránska planina Marcel Uhrín.
Dodal, že jej súčasťou je i evidencia nálezov uhynutých vtákov na líniách 22 kV elektrického vedenia, nezabezpečených proti zosadaniu operencov. Len od marca do začiatku decembra tohto roku na asi 60 km vedení v okresoch Revúca, Rimavská Sobota a Lučenec a pozdĺž Hrona na Horehroní uhynulo na nich 59 vtákov. Boli medzi nimi bociany biele, myšiaky lesné, myšiarky ušaté, krkavce čierne, vrany, havrany a straky. Ich spoločenskú hodnotu vyčíslili na 695 tisíc korún.
"Tieto údaje dokazujú, že aj na krátkych úsekoch elektrických vedení dochádza k veľkým škodám. Je zrejmé, že aj pri veľmi schematickom prepočítaní na územie celého Slovenska by sa výška škôd vyšplhala veľmi vysoko. Celkom určite podhodnotený odhad 10 až 15 tisíc vtákov uhynutých ročne na Slovensku v dôsledku usmrtenia elektrickým prúdom, predstavuje škodu vo výške minimálne niekoľko desiatok miliónov korún," konštatoval Uhrín.
Najjednoduchším riešením tejto nepriaznivej situácie by bola zmena konštrukcie stĺpa pre tento typ elektrických vedení s umiestnením izolátorov a vodičov tak, aby znemožňoval dosadanie vtákov. Na túto skutočnosť upozorňuje organizácie ochrany prírody, ako aj mimovládne organizácie, dlhodobo. Iba dočasným riešením je zatiaľ osádzanie plastových hrebeňových zábran, ktoré vtákom neumožňujú dosadanie na tieto stĺpy.
Súčasná právna úprava v zákone o ochrane prírody a krajiny však už ukladá každému, kto buduje alebo rekonštruuje nadzemné elektrické vedenie, povinnosť použiť také riešenie, ktoré bráni usmrcovaniu vtákov. Okrem toho zákon umožňuje orgánu ochrany prírody vydať rozhodnutie, v ktorom zaviaže správcu vedenia, na ktorom dochádza preukázateľne k usmrcovaniu vtáctva na elektrických vedeniach alebo na telekomunikačných zariadeniach, aby vykonal technické opatrenia zabraňujúce usmrcovaniu vtákov.