Bratislava 12. marca (TASR) - Osobná známosť poslanca Františka Mikloška (KDH) s dcérou grófa Jánosa Esterházyho bola dôvodom jeho účasti na nedeľňajších spomienkových oslavách v Budapešti pri príležitosti stého výročia narodenia toho bývalého maďarského politika. S osobnými dôvodmi svojej účasti oboznámil predseda poslaneckého klubu Kresťanskodemokratického hnutia novinárov na dnešnej tlačovej besede v Bratislave.
Na vysvetlenie použil okrem iného argument z predchádzajúcich rokov, keď v časoch komunizmu ako disident pri zhromažďovaní podkladov ku knihe o prenasledovaní cirkvi na Slovensku sa mal možnosť oboznámiť s osudom Esterházyho prostredníctvom staršieho kňaza odsúdeného na doživotie. Rozprávanie kňaza z Prešova Mikloško publikoval v dvoch samizdatoch - Fragment K a Hlas Slovenska pod názvom Aristokrati. V apríli 1990 pri oficiálnej návšteve Maďarska s vtedajším predsedom vlády Vladimírom Mečiarom Mikloško príslušný článok osobne odovzdal bývalému prezidentovi Maďarska Árpádovi Gönczovi a vtedajšiemu predsedovi parlamentu Györgyovi Szabadovi. Príbeh grófa Esterházyho odovzdal aj jeho dcére Alici Esterházy Malfatti počas jej prvej návštevy v Československu. Pamätnú medailu, ktorú dostal pri príležitosti osláv stého výročia narodenia vníma Mikloško ako ocenenie jeho svedectva. "Bolo pre mňa úplne samozrejmé, že túto vec nemôžem odmietnuť," povedal. Zdôraznil ďalej, že v danej veci neprihliadal na politický, ale ľudský kontext príbehu.
Svoj prejav v maďarskom parlamente charakterizoval ako druhý v slovenskom jazyku po Ľudovítovi Štúrovi. V ňom Mikloško upozornil, že grófa Esterházyho vnímajú slovenskí historici a politici kontroverzne. Zároveň dnes poskytol novinárom rozsudok nad J. Esterházym. Obžaloba ho v dvoch bodoch viní z toho, že ako predseda maďarskej strany spolu s predsedom Hlinkovej slovenskej ľudovej strany Andrejom Hlinkom podpísal vo februári 1938 dohodu o spoločnom postupe voči pražskej vláde. Na margo toho F. Mikloško poznamenal, že signatár dohody Hlinka je dnes na slovenskej bankovke a Esterházy bol za to isté odsúdený na smrť.
Druhou pripisovanou vinou je Esterházy, ktorý ako poslanec slovenského snemu zastával profašistické postoje.
Reakcia Ministerstva zahraničných vecí SR na účasť predstaviteľov Strany maďarskej koalície a jeho na slávnosti v Budapešti Mikloška prekvapila, pretože rezort o tomto podujatí vedel dávnejšie a nijako naň nereagoval. "V poslednej chvíli však zareagoval na ňu veľmi prudko," povedal. Podľa Mikloška sú však situácie, keď "treba prekročiť staré stereotypy".