Bratislava 17. decembra (TASR) - Výpoveďami svedkov pokračuje na Okresnom súde Bratislava 3 hlavné pojednávanie v kauze triptychu Klaňanie sa troch kráľov, v ktorej je obžalovaný bývalý riaditeľ SIS Ivan L. zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Pred senát sa na druhý pokus dostavil bývalý príslušník SIS Oskar F., ktorý sa v minulosti podieľal na zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska. Ten bol údajne počas akcie Triptych súčasťou sledovacieho tímu. Jeho výpoveď bola neverejná a trvala niekoľko minút. Oskar F., ktorý sa tento rok vrátil zo švajčiarskeho exilu, po výpovedi neposkytol žiadne vyjadrenie. V súčasnosti pracuje pod novým menom v policajných radoch. Ešte pred ním vypovedala súčasná štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Ľubomíra Zlochová, ktorá bola v minulosti predsedníčkou bratislavského krajského súdu a mala vydávať súdne povolenie na nasadenie odposluchov.
Pojednávanie bolo prerušené. Dnes má tiež prísť svedčiť i cirkevný úradník Vladimír Farkaš. Ten zastáva v zmysle kanonického práva na banskobystrickom biskupstve post kancelára, notára a riaditeľa kúrie. Farkaš bude musieť súdu objasniť okolnosti okolo predaja historického diela patriaceho rímskokatolíckej cirkvi. Jeden zo svedkov, banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž totiž namiesto zápisníc z rokovania jeho poradných orgánov poslal súdu v septembri Farkašom podpísané "skutkové vyjadrenie", ktoré má byť overením, že všetci členovia Presbyterskej rady boli informovaní o zámere predať historicky cenné umelecké dielo. Rada, poradný orgán biskupa mala v auguste 1995 podľa overenia s predajom súhlasiť. Zápisnice však biskup napriek trom súdnym výzvam neposlal. V súčasnosti právnici zastupujúci Baláža, tvrdia, že ich klient sa v poslednom období stáva stredobodom mediálnych atakov, ktoré smerujú k zníženiu jeho morálnej autority a dôveryhodnosti. Ďalším svedkom je funkcionár SIS Anton R.
Prípad Triptych sa začal odohrávať na začiatku roku 1995. Pracovníci SIS sa totiž vtedy dozvedeli, že banskobystrický Biskupský úrad dal reštaurátorovi vyhotoviť kópiu triptychu a originál ponúkol na predaj. O kúpu diela vtedy prejavil záujem príslušník SIS, ktorý vystupoval ako švajčiarsky občan pod krycím menom Thomas Grabner. S reštaurátorom sa na kúpe aj dohodol a z prostriedkov SIS na ňu prevzal 200 tisíc dolárov. Použitie peňazí na fingovanú kúpu triptychu mal pritom podľa záverov vyšetrovania odsúhlasiť vtedajší riaditeľ tajnej služby Ivan L. Predstieraná kúpa sa uskutočnila 14. júla 1995 a polícia po nej predviedla reštaurátora, sprostredkovateľa a príslušníka SIS, alias Thomasa Grabnera. Proti reštaurátorovi začal vyšetrovateľ trestné stíhanie, zadržal ho a vzal do väzby.
V priestoroch Biskupského úradu vykonala polícia domovú prehliadku. Trestné stíhanie reštaurátora vyšetrovateľ neskôr zastavil, pretože sa mu nepodarilo preukázať naplnenie trestného činu zneužívania vlastníctva. Z výsledkov vyšetrovania vyplýva, že SIS údajne vykonala a monitorovala celú transakciu v rozpore s jej zákonnými oprávneniami. Triptych Klaňanie sa troch kráľov banskobystrickému Biskupskému úradu vrátili 17. novembra 2000. Dnes je súčasťou zbierok Slovenskej národnej galérie. Vláda sa Biskupskému úradu za skutky štátnych orgánov spáchané v uvedenom období ospravedlnila.
Pôvodne bol obžalovaný aj bývalý námestník SIS Jaroslav S., ktorý minulý mesiac zomrel. Obžalovaný Ivan L. vinu popiera. Tvrdí, že v SIS mali o nelegálnom výpredaji umeleckých diel do zahraničia informácie a akcia prebehla v súlade so zákonom.