Bratislava 17. decembra (TASR) - Obhajca bývalého riaditeľa SIS Ivana L. advokát Ján Cuper dnes na záver pojednávania v kauze Triptychu Klaňanie sa troch kráľov predložil súdu list nebohého bývalého námestníka SIS Jaroslava Svěchotu datovaný z roku 1999.
V ňom Svěchota píše vtedajšiemu šéfovi odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozefovi Šátekovi a žiada ho o prepustenie z väzby na slobodu na základe prechádzajúcich dohôd. Svěchota v liste uvádza, že dohodnutý rozhovor o zavlečení Michala Kováča pre istý týždenník poskytne až po prepustení. Podľa Cupera list, ktorého originál je uložený u notára, svedčí o podozreniach z nezákonného postupu vyšetrovateľa, vyvíjania nátlaku a porušovaní ľudských práv nielen Svěchotu, ale aj ich mandanta. Cuper zároveň odmietol poskytnúť viac informácií k tajným dokumentom, ktoré našiel v parlamente vo svojom poštovom priečinku. Má ísť o tzv. správu bývalého šéfa policajnej inšpekcie o podozreniach zo závažných trestných činov vysokých policajných funkcionárov a ďalšie listiny.
Pojednávanie v kauze Triptych v ktorej je obžalovaný bývalý riaditeľ SIS Ivan L. zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, pokračovalo dnes na Okresnom súde Bratislava troma výpoveďami svedkov.
Pred senát sa na druhý pokus dostavil bývalý príslušník SIS Oskar F., ktorý sa v minulosti podieľal na zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska. Ten bol údajne počas akcie Triptych súčasťou sledovacieho tímu. Na udalosti si pre odstup času už nespomína. Jeho výpoveď bola neverejná a trvala niekoľko minút. Oskar F., ktorý sa tento rok vrátil zo švajčiarskeho exilu, po výpovedi neposkytol žiadne vyjadrenie. V súčasnosti pracuje pod novým menom v policajných radoch. Ešte pred ním vypovedala súčasná štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Ľubomíra Zlochová, ktorá bola v minulosti predsedníčkou bratislavského krajského súdu a mala vydávať súdne povolenie na nasadenie odposluchov.
Na objasnenie rozporov okolo predaja historicky cenného umeleckého diela triptych bol pred súd predvolaný cirkevný úradník Vladimír Farkaš. Je výpoveď s prestávkami trvala takmer tri hodiny. Farkaš zastáva v zmysle kanonického práva na banskobystrickom biskupstve post kancelára, notára a riaditeľa kúrie. V Banskej Bystrici pôsobí iba rok, predtým však bol členom presbyterskej rady. Pri výpovedi poukázal na autonómiu cirkvi a zmluvu s Vatikánom. V súdnej sieni začalo byť poriadne horúco počas kladenia otázok. Predsedníčka senátu vzala obžalovanému Ivanovi L. v jednom prípade aj slovo. Súd zastával názor, že obžalovaný kladie otázky nesúvisiace s dnešnou výpoveďou svedka. Pojednávanie viackrát prerušili. Súdu Farkašova výpoveď postačuje a nebude už volať žiadnych svedkov z banskobystrickej diecézy. Farkaš totiž potvrdil, že písomné záznamy z rokovania presbyterskej a ekonomickej rady žiaľ nemajú, a preto ich nemôžu poskytnúť súdu. Na záver Farkaš podal prítomným v súdnej sieni ruku a zaželal im príjemné Vianoce.
Pred senát sa mal dostaviť aj príslušník SIS Anton R., ktorý v minulosti pôsobil ako vysoký policajný funkcionár. Riaditeľ SIS Ladislav Pittner zbavil príslušníka mlčanlivosti. Na predvolanie adresované na tajnú službu však zástupca SIS odpovedal, že táto osoba u nich nepracuje.
Pojednávanie bude pokračovať v januári. V prípade, že sa svedok dostaví, je možné očakávať finále celého procesu na okresnom súde v podobe prvostupňového verdiktu.
Prípad Triptych sa začal odohrávať na začiatku roku 1995. Pracovníci SIS sa totiž vtedy dozvedeli, že banskobystrický Biskupský úrad dal reštaurátorovi vyhotoviť kópiu triptychu a originál ponúkol na predaj. O kúpu diela vtedy prejavil záujem príslušník SIS, ktorý vystupoval ako švajčiarsky občan pod krycím menom Thomas Grabner. S reštaurátorom sa na kúpe aj dohodol a z prostriedkov SIS na ňu prevzal 200 tisíc dolárov. Použitie peňazí na fingovanú kúpu triptychu mal pritom podľa záverov vyšetrovania odsúhlasiť vtedajší riaditeľ tajnej služby Ivan L. Predstieraná kúpa sa uskutočnila 14. júla 1995 a polícia po nej predviedla reštaurátora, sprostredkovateľa a príslušníka SIS, alias Thomasa Grabnera. Proti reštaurátorovi začal vyšetrovateľ trestné stíhanie, zadržal ho a vzal do väzby.
V priestoroch Biskupského úradu vykonala polícia domovú prehliadku. Trestné stíhanie reštaurátora vyšetrovateľ neskôr zastavil, pretože sa mu nepodarilo preukázať naplnenie trestného činu zneužívania vlastníctva. Z výsledkov vyšetrovania vyplýva, že SIS údajne vykonala a monitorovala celú transakciu v rozpore s jej zákonnými oprávneniami. Triptych Klaňanie sa troch kráľov banskobystrickému Biskupskému úradu vrátili 17. novembra 2000. Dnes je súčasťou zbierok Slovenskej národnej galérie. Vláda sa Biskupskému úradu za skutky štátnych orgánov spáchané v uvedenom období ospravedlnila.
Pôvodne bol obžalovaný aj bývalý námestník SIS Jaroslav S., ktorý minulý mesiac zomrel. Obžalovaný Ivan L. vinu popiera. Tvrdí, že v SIS mali o nelegálnom výpredaji umeleckých diel do zahraničia informácie a akcia prebehla v súlade so zákonom.