Viedeň 17. decembra (TASR) - Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) so sídlom vo Viedni dnes vyjadril znepokojenie nad verdiktom Krajského súdu v Bratislave, ktorý nariadil denníku SME, aby sa ospravedlnil sudcovi Najvyššieho súdu Haraldovi Stiffelovi a zaplatil pokutu tri milióny korún.
IPI považuje uvedenú čiastku za "neprimeranú". Podľa riaditeľa inštitútu Johanna Fritza výška odškodnenia budí dojem, akoby bola skôr trestom než odškodnením. Prípad SME má byť odstrašujúcim príkladom pre ostatné médiá, že ak sa odvážia priniesť podobné informácie, hrozí im vysoká pokuta.
Slovenská justícia by mala SME ponúknuť opravné prostriedky. "Vzhľadom na výšku rozsudku a obavy, že je neadekvátny, by bolo spravodlivé a primerané, keby mal denník možnosť ho napadnúť," myslí si Fritz.
Slovenským súdom Fritz pripomenul, že denníky zohrávajú zásadnú úlohu v šírení informácií a kontrole činnosti vlád. "Preto si myslím, že vláda by mala začať nezávislé vyšetrovanie s cieľom zistiť, či netreba zmeniť zákony týkajúce sa ohovárania," povedal šéf IPI.
Ďalej by bolo podľa neho treba zistiť, či je Slovensko v tomto smere v jednej línii s ostatnými krajinami EÚ. Fritz je presvedčený, že dôležité sú opravné prostriedky i určenie striktnejších pravidiel určovania výšky odškodnenia.
Stiffel SME žaloval za články z roku 2002 o procese s rímskokatolíckym kňazom Jozefom Labudom, ktorého odsúdili v roku 1980 na pol roka za trestný čin marenia dohľadu nad cirkvou. Stiffel bol v čase pôvodného procesu členom senátu československého Najvyššieho súdu, ktorý vyslovil právny názor, že sa Labuda dopustil trestného činu. Sudca vo svojom stanovisku tvrdí, že on Labudu neodsúdil, to vraj urobil až Krajský súd v Banskej Bystrici. Stiffel odmietol tvrdenie, že bol proces proti Labudovi politický. "Je to absurdné," povedal.