BRATISLAVA 19. decembra (SITA) - Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) bude na budúcotýždňovom hlasovaní na pôde Európskej komisie (EK) hlasovať za to, aby bolo možné do EÚ dovážať geneticky modifikovanú (GM) repku olejnú na technické spracovanie. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ odboru biologickej bezpečnosti MŽP Igor Ferenčík. Na posudzovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) sa vypracovali podrobné postupy hodnotenia možného rizika, ktoré sú v EÚ upravené legislatívne a Slovensko ich dodržiava, tvrdí Ferenčík. Ochranári združení v Agro-eko fóre protestujú. Podľa nich predstavuje repka olejná GT73 reálne ohrozenie biodiverzity na Slovensku. Nie je totiž preukázaná jej neškodnosť, na Slovensku nie je zabezpečené narábanie s geneticky modifikovanými organizmami a nie je ani prijatý zákon o koexistencii, ktorý by vyriešil prípadnú kontamináciu čistých plodín.
Podľa Ferenčíka si treba uvedomiť, že sa bude hlasovať o dovoze do celej EÚ a nie iba na Slovensko a "nemáme už riadené hospodárstvo, a tak nikto nebude nikoho nútiť, aby kupoval a používal niečo, čo nepotrebuje". Ferenčík takisto odhadol, že na Slovensko sa pravdepodobne repka ani nebude dovážať, ak bude úroda dostatočná ako doteraz. Ak by sa napríklad doviezla GM repka do Nemecka, vylisuje sa tam v kontajneroch na olej, výlisky skŕmia hospodárske zvieratá - "aké vplyvy na slovenskú pôvodnú alebo nepôvodnú flóru môžu nastať?" argumentuje Ferenčík.
Ak by sa náhodou stala havária, napríklad by sa rozsypalo zrno pri autonehode, nie je podľa Ferenčíka problém zrno zasa pozbierať alebo parcelu preventívne ošetriť herbicídom. Iné by to bolo, ak by sa hlasovalo o pestovaní GM repky. Tá by teoreticky mohla nájsť príbuzné druhy u nás a hodnotenie rizika by sa robilo z úplne iného pohľadu, konštatoval Ferenčík. Práve kríženia sa ochranári obávajú najviac. Repka totiž patrí do čeľade kapustovitých. Na Slovensku existuje 56 rodov a 227 druhov rastlín z čeľade kapustovitých. Z nich 70 je v červenom zozname ohrozených druhov Slovenska a 16 druhov je výnimočných, ktoré rastú iba na území Slovenska alebo Karpát, informoval Daniel Lešinský z Agro-eko fóra.