Bratislava 14. decembra (TASR) - Medzinárodný seminár na tému Konsolidácia demokracie v strednej a východnej Európe: porovnanie českých a slovenských skúseností, uskutočnil sa dnes v Bratislave. Účastníci stretnutia sa zaoberali otázkami vplyvu hodnotových orientácií obyvateľstva a prevažujúcich vzorov politickej kultúry na proces transformácie spoločnosti.
Profesor Hans-Dieter Klingeman z Centra pre sociálny výskum v Berlíne, spoluautor správy o rozširovaní Európskej únie, pripravenej v týchto dňoch Dahaenovou skupinou k začínajúcemu sa summitu EÚ v Laekene, prezentoval výsledky medzinárodného komparatívneho výskumu. Jeho cieľom bolo okrem iného identifikovať faktory podpory demokracie v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, na Slovensku a v Nemecku. Podľa Klingemana výskum ukázal, že podpora demokracie rastie s pozitívnejším hodnotením vlastnej životnej úrovne a ekonomickej situácie krajiny, ako aj s pozitívnejším hodnotením stavu v oblasti dodržiavania ľudských práv.
Zdenka Mansfeldová zo Sociologického ústavu Akadémie vied Českej republiky uviedla zistenia z výskumov, ktoré potvrdzujú blízkosť vnímania spoločenského vývoja slovenskými a českými občanmi. Aj deväť rokov po rozdelení spoločného štátu vidia Slováci a Česi rovnakou optikou mnohé problémy súvisiace s demokraciou. Napríklad zhruba rovnaké množstvo respondentov v ČR a SR, takmer 70 percent, si myslí, že politické strany sa usilujú výlučne o uspokojenie vlastných záujmov.
So zaujímavými zisteniami vystúpili aj zástupcovia Inštitútu pre verejné otázky (IVO), Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a ďalších inštitúcií.
Medzinárodný seminár o demokracii usporiadali IVO, Nadácia Friedricha Eberta a Slovenské združenie pre politické vedy.
Informáciu TASR poskytla manažérka IVO Lucia Štefánková.