Bratislava 20. decembra (TASR) - Správy o Rómoch zostávajú vo väčšine elektronických médií stereotypne negatívne, čo v spoločnosti vytvára neobjektívny obraz o celej národnostnej komunite.
Vyplýva to z monitorovania slovenských elektronických médií pod vplyvom analýzy plnenia odporúčaní Rady Európy prijatých v záujme pravdivého zobrazenia etnických menšín v európskych krajinách. Koordinátor projektu Memo 98 Ján Cangár na dnešnej prezentácii projektu zdôraznil, že najzávažnejším odklonom slovenskej žurnalistiky od zaužívaných etických štandardov je neadekvátne zvýrazňovanie kriminality Rómov ako ich povahovej črty bez vysvetlenia súvislostí daného javu.
Memo 98 pripravilo projekt analýz rozhlasových a televíznych vysielaní v záujme hodnovernosti spravodajských informácií o živote Rómov na Slovensku. Akčný plán EÚ v boji proti xenofóbii a intolerancii sa v slovenských médiách, vrátane printových, v prípade Rómov nedarí plniť, pretože svoj priestor dostávajú iba ich spoločensky negatívne počiny so zvýraznením národnosti. Paušálne zovšeobecňovanie prináša spoločnosti viac škody než úžitku, pretože verejnosť môže očakávať od médií iba senzačné správy a nebude akceptovať vnútornú diferencovanosť komunity Rómov, dodal Cangár.
Podľa mienky organizátorov projektu treba v médiách dbať nielen o rešpektovanie právneho stavu pri pomenovaniach Rómov, ale aj vylúčenie vedomého zavádzania poslucháčov alebo divákov absolútnou paušalizáciou javu na celú národnostnú menšinu. Médiá majú podľa odporúčaní RE povinnosť odmietať všetky rasistické či xenofobické vyhlásenia, musia sa však vyvarovať aj názorov zasievajúcich medzi ľuďmi nepokoj či strach.