Pätnástka bude možno nakoniec desať krajín menovať
BRUSEL 14. decembra (SITA) - Šéfovia štátov a vlád Európskej únie (EÚ) by mohli nakoniec v záveroch zo svojho summitu v Bruseli menovať desať krajín, s ktorými by sa do konca roka 2002 mali ukončiť rokovania o vstupe. Vyplýva to z diskusie na summite, ako
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
aj z posledného návrhu záverov, ktorý vypracovalo belgické predsedníctvo. Téme rozšírenia Európskej únie sa pritom jej lídri venovali dnes stručne a na všeobecné prekvapenie bez akýchkoľvek výhrad privítali novembrový strategický dokument Európskej komisie (EK) o rozšírení.
Podľa úradujúceho predsedu Európskej rady Guy Verhofstadta by nemalo nič brániť tomu, aby summit vo svojich záveroch menoval desiatku krajín, ktoré sú schopné do konca budúceho roka rokovania o vstupe ukončiť. "Myslím si, že správa EK je jasná. Ukázala stav pokroku a podľa komisie je prijatie desiatich krajín možné, ak budú s rovnakou rýchlosťou a rovnakým úspechom pokračovať rokovania a ja som konštatoval, že každý s odporúčaniami a závermi komisie súhlasil. Myslím si, že by o tom v rade nemala byť nejaká diskusia", povedal G. Verhofstadt na tlačovej konferencii.
Aj v poslednom zmenenom texte záverov summitu belgické predsedníctvo uviedlo: "Komisia si myslí, že ak bude zachované doterajšie tempo rokovaní, Cyprus, ČR, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko by mohli byť pripravené skončiť rokovania v roku 2002". Šéfovia diplomacií EÚ však v pondelok túto zmienku z textu na želanie Francúzska odstránili a dali najavo, že ani na summite by nemalo dôjsť k nijakému posunu oproti summitu v Göteborgu, kde únia uviedla, že bude pripravená ukončiť rokovania o vstupe do konca roka 2002 so všetkými pripravenými kandidátmi.
Predseda EK Romano Prodi povedal, že menovanie desiatich krajín nepredstavuje nijaký problém pre rozpočet EÚ. "Je však jasné, že niet nijakého záväzku, že ich bude desať, avšak v skutočnosti podľa správy komisie máme na zozname desať krajín, nemôžeme povedať, že je ich viac alebo menej, desať je desať, o tom bol konsenzus", uviedol Prodi. Ako oznámil, všetci sa zhodujú v tom, že Rumunsku a Bulharsku treba pomôcť pri budovaní ich administratívy pre druhý stupeň tohto rozšírenia.
Text záverov o summite by mal oceniť aj veľkú snahu Poľska a vyzvať Turecko, aby pokračovalo v reformách. Mal by takisto stanoviť časový harmonogram ďalšieho postupu, vrátane vyhodnotenia pokroku kandidátov v uplatňovaní legislatívy, posilňovaní štátnej správy a nezávislosti súdnictva. Summit v Kodani na konci budúceho roka by už mal potom menovať, ktoré krajiny splnili podmienky na vstup a s ktorými sa tak podpíšu aj prístupové dohody.