Bratislava 24. decembra (TASR) - Medzi tých, ktorí nemajú úplne pokojné vianočné alebo novoročné sviatky, patria aj inšpektori ochrany vôd zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). Ide predovšetkým o úlohy vyplývajúce z Medzinárodného dohovoru o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja a v tejto súvislosti zabezpečenie nepretržitej prevádzky Systému včasného varovania a prevencie v povodí Dunaja.
Systém varovania pôsobí na celom toku Dunaja, zdôraznil hovorca inšpektorov Michal Štefanka. Slovenský tím je tak v neustálom kontakte s kolegami v Spolkovej republike Nemecko, Rakúsku, Českej republike, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku, Moldavsku, Ukrajine, Srbsku a Čiernej Hore, v Bosne a Hercegovine. Systém sa aktivizuje v krajine, ktorej medzinárodné stredisko ako prvé zaznamená vážne znečistenie v povodí Dunaji a má vplyv na hraničné vody.
Systém včasného varovania a prevencie sa preorientoval na odosielanie a prijímanie správ prostredníctvom mobilných telefónov a internetu. Riadiaca jednotka systému vo Viedni pravidelne testuje jeho funkčnosť a školí tiež pracovníkov medzinárodného strediska v jednotlivých krajinách povodia Dunaja. Posledné testovanie systému v celom povodí Dunaja sa úspešne uskutočnilo v júni tohto roka, dodáva Štefanka.
Systém má tiež k dispozícii databázu informácií o nebezpečných látkach a model, ktorý môže simulovať šírenie znečistenia v príslušnom úseku toku Dunaja a jeho hlavných prítokoch. Zahŕňa aj prevenciu znečistenia a hodnotenie rizík zo starých environmentálnych záťaží, osobitne pri povodniach. V tomto roku bolo dosiaľ ohlásených Základnému medzinárodnému varovnému stredisku päť mimoriadnych zhoršení vôd, z ktorých tri boli na slovensko-maďarskom úseku rieky Dunaj, jedno na rieke Tisa a jedno na rieke Uh.