Staré Hory 25. decembra (TASR) - Aj keď sú Vianoce, v prírode vrátane vyšších polôh to skôr vyzerá, akoby bolo predjarie. Svedčia o tom pozorovania z oblasti Veľkej Fatry, kde dnes ráno bolo počuť spev sýkoriek, ktorým "kontrovali" hýle, stehlíky, brhlíky aj kôrovníky dlhoprsté. V noci sa tiež ozývali sovy.
Prírodovedec z Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga pre TASR uviedol, že počasie je extrémne obrátené. Poukázal na to, že pred siedmimi mesiacmi 24. až 26. mája pripomínalo počasie pravú trojkráľovú zimu, keď v nadmorských výškach nad tisíc metrov napadla súvislá, asi desať centimetrová vrstva snehu a panoval celodenný mráz. Teraz, keď by malo počasie navodzovať zimnú atmosféru, tak aj vo vyšších polohách je nad nulou a vo vtákoch to evokuje predjarnú náladu. Podľa Sanigu vtáctvo v lesoch v oblasti Krížnej, Čierneho kameňa a inde predvádzalo spev, ktorým si na jar ohraničuje svoje hniezdne územia a nezainteresovaný poslucháč by si mohol myslieť, že ide o koniec marca, alebo začiatok apríla. Sovy takýmto spôsobom húkajú až koncom januára a začiatkom februára.
Za maximálne zaujímavé a nezvyklé na Vianoce označil Saniga lety páru orla skalného. Ten iba vo výške 20 až 30 metrov priamo nad obcou Liptovské Revúce predvádzal svoje zásnubné lety, hoci to orly robievajú až v januári.
Saniga vianočné spevy vtáctva považuje za dosť nenormálne, pretože pranostika hovorí, že vtáčikom pesničky rozdáva Dorotka (6. februára). Keď to nestihne ona, tak to určite urobí Matej, ktorý im "strúha píšťalky". Ale nikdy to nebolo na Vianoce.
Súčasné teploty nie sú dobré ani pre stromy, pretože dážď natiekol do ich dutín. Ak príde prudké ochladenie, môže mráz dvestoročné buky a javory roztrhnúť, prinajmenšom popraskajú. Následne popukané stromy napadnú spóry húb, ktoré ich oslabia a počas vetrov sa môžu polámať.