Bratislava 26. decembra (TASR) - O azyl na Slovensku požiadalo v tomto roku viac ako 11 tisíc osôb. Slovensko však naďalej zostáva tranzitnou krajinou a väčšina žiadateľov o azyl sa snaží iba urýchliť svoju "cestu na západ".
"V tomto roku sme udelili 14 azylov," potvrdil pre TASR riaditeľ Migračného úradu SR Bernard Priecel. Podľa štatistík je to o tri viac ako v roku 2003. Neudelených viac ako 1 100 azylov. "Treba však pripomenúť, že veľa žiadateľov o azyl sa nám každoročne opakuje," podotkol Priecel.
V roku 1992, odkedy Slovensko vedie samostatné azylové štatistiky a riadi sa vlastnou politikou v oblasti utečencov, bolo zaznamenaných 87 žiadostí o azyl, z čoho bolo 56 udelených. Počet žiadateľov každoročne narastal a najväčší boom nastal v roku 2001, keď bol zaznamenaný medziročný nárast až o viac ako 6 500 žiadostí. Počet udelených azylov naopak priebežne klesal, až sa ustálil na počte 11 až 18 udelených azylov ročne.
Podľa Priecela však nízky počet udelených azylov nie je spôsobený tým, že by ich Migračný úrad nechcel udeľovať. Je to spôsobené nedostatkami v žiadostiach, nepresnými udaniami dôvodov alebo nepreukázaním možnej hrozby, ktorá je príčinou "migrácie" utečenca. Utečenec je podľa medzinárodného práva osoba, ktorá sa nachádza mimo svojej vlasti a má oprávnené obavy pred prenasledovaním z dôvodov rasových, náboženských, národnostných, alebo z dôvodov príslušnosti k určitým spoločenským vrstvám alebo i zastávania určitých politických názorov, a nie je schopná prijať, alebo vzhľadom k vyššie uvedeným obavám, odmieta ochranu svojej vlasti.
Podľa platnej legislatívy utečenec, ktorý uniká zo svojej krajiny z ekonomických dôvodov, nemá právo na pridelenie štatusu azylanta. "Migračný úrad sa riadi iba príslušnou legislatívou, a práve väčšina utečencov migruje z ekonomických dôvodov," povedal Priecel. Migračný úrad SR je inštitúciou, ktorá je výkonným orgánom azylovej politiky na Slovensku. Podľa Priecelových slov dlhodobo zápasí s problémom nedostatku financií a personálu. Kým vo Švédsku je v štátnom orgáne zameranom na výkon azylovej politiky zamestnaných takmer 3 000 ľudí, na Slovensku je to iba 172 zamestnancov.
Na Slovensku pôsobí i viacero mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú problematikou utečencov. Organizáciou s najväčším poľom pôsobnosti je Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Ten každý rok vyzýva Migračný úrad k zvýšenej pružnosti vybavovania žiadostí a k zvýšeniu počtu žiadostí vybavených kladne. Napriek tomu zástupcovia UNHCR a Migračného úradu svorne tvrdia, že sú na jednej lodi, len ich pohľady na problematiku, sú rozdielne.
V súčasnosti prebiehajú snahy na zjednotenie migračnej politiky členských štátov Európskej únie. V uplynulých dňoch bolo možné pripomienkovať návrh koncepcie migračnej politiky Slovenskej republiky. Návrh predpokladá transformáciu migračnej politiky do roku 2007. Nakoľko migračné pohyby budú naďalej pokračovať a bude narastať počet migrujúcich osôb, treba do príprav spoločného postupu zakomponovať príčiny, ktoré vedú k tomuto fenoménu, cez vstupy, prijímaciu politiku, integráciu, až po návraty neúspešných žiadateľov o azyl a nelegálnych migrantov do krajín pôvodu, uvádza sa v predkladacej správe dokumentu. Cieľom koncepcie je navrhnúť realizáciu migračnej politiky, jej financovanie a materiálno-technické a personálne krytie.