Počet nezávislých zákonodarcov v treťom volebnom období Národnej rady (NR) SR tak osciluje okolo dvoch tretín počtov "bezprízorných" uplynulej vlády, keď parlament končil s 32 nezávislými zákonodarcami.
Koalícia sa za rok 2004 v NR SR posilnila o jedného poslanca - bývalého člena ĽS-HZDS Jozefa Elsnera. Namiesto 68 hlasov, ktorými disponovala v januári, má dnes 69 zákonodarcov. Opozícia stratila deväť hlasov, ktorými disponoval Klub nezávislých poslancov (KNP). Z januárovej šesťdesiatdeviatky jej tak ostalo šesťdesiat poslancov.
Poslanecký klub ANO opustil kvôli nominácii na lídra volieb do Európskeho parlamentu Jozef Banáš, ktorý neskôr vstúpil do poslaneckého klubu SDKÚ. Klub SDKÚ má tak 22 miesto januárových 21 poslancov. ANO svojich parlamentných 12 hlasov dorovnala po Banášovom odchode prijatím bývalého člena ĽS-HZDS, neskôr člena KNP a ĽÚ Jozefa Elsnera. Žiadne zmeny sa neudiali v kluboch SMK (20 členov), KDH (15 členov) a rovnako i opozičného Smeru (25 členov).
ĽS-HZDS posilnilo svoj poslanecký klub o hlohoveckého primátora Jána Dlhopolčeka, ktorý nastúpil ako náhradník za Jozefa Brhela. Strana Vladimíra Mečiara sa tak stala opäť najsilnejším opozičným subjektom s 26 poslancami. KSS opustil v lete Ivan Hopta kvôli sporom pred republikovým zjazdom strany, komunisti tak majú 9 oproti 10 zákonodarcom.
Definitívne sa pred letnými parlamentnými prázdninami rozpadol KNP. Z pôvodnej jedenástky poslancov sa na januárovej schôdzi vzdal mandátu Brhel (rodinné dôvody) a z klubu vystúpil Elsner, ktorý načas pôsobil ako nezávislý a potom vstúpil do klubu ANO. Pred letom odišiel z klubu kvôli pretrvávajúcim vnútrostraníckym problémom a nejednotnosti pri hlasovaniach klubu i jeho predseda Vojtech Tkáč, za dva týždne ho nasledovali Rudolf Žiak a Gustáv Krajči. KNP tak nemal osem členov potrebných na fungovanie poslaneckého klubu.
Rady nezávislých poslancov sa teda okrem pôvodnej sedmičky združenej v Slobodnom fóre, bývalého komunistu Hermana Arvaya, bývalých liberálov Antona Danka, Roberta Nemcsicsa a Zuzany Plhákovej (predtým SDKÚ) rozšírili o Gustáva Krajčiho, Igora Pinkavu, Jána Gabriela, Ladislava Polku, Igora Kiňa, Miroslava Abelovského, Jána Mikolaja, Rudolfa Žiaka, Vojtecha Tkáča a vystúpivšieho komunistu Ivana Hoptu.
Zatiaľ čo na začiatku roka vládne i reformné návrhy zákonov prechádzali s podporou nezávislých poslancov združených v Slobodnom fóre, v priebehu roka sa pomer obrátil a štátny rozpočet alebo zdravotnícka reforma prešli aj hlasmi nezávislých poslancov, ktorí odišli z ĽS-HZDS a pôsobili v KNP.
bmg per