Bratislava 27. decembra (TASR) - Koaličné strany pristúpili podľa premiéra Mikuláša Dzurindu k vládnutiu po roku 2002 s pokorou. "Tá výzva je však stále aktuálna," uviedol v rozhovore pre TASR.
Dzurinda v jednom zo svojich prvých povolebných prejavov povedal, že vzhľadom na okolnosti, za ktorých mohli súčasné strany zostaviť vládu, by mali k vládnutiu pristúpiť s pokorou.
Jeden z dôvodov, prečo programovo blízke strany koalície nedokážu vládnuť "tichšie", vidí v istých mediálnych záujmoch, ktoré radi vidia jedného proti druhému a spravidla sa snažia vylúpnuť rozpor, i keď daná téma rozpor neobsahuje.
Premiér považuje za úspech prístup vlády, vďaka ktorému koalícia presadila veľkú časť vládneho programu. "Ťažko odmerať na percentá, koľko z vládneho programu sa podarilo vláde splniť za polovicu svojho vládnutia. Rozhodujúcu väčšinu vecí máme za sebou. Jedno je isté, že tie základné záväzky, základné najťažšie úlohy, ako je stabilizácia ekonomiky, deregulácia spotrebiteľských cien, realizácia reforiem, fiškálna decentralizácia a s ňou reforma verejnej správy, všetky tieto ťažké témy sa nám podarilo zvládnuť," vyzdvihol premiér.
Z najdôležitejších reformných krokov zostáva vláde podľa neho ešte reforma vysokých škôl. "Budem sa zo všetkých síl usilovať o presadenie aj tejto reformy," zdôraznil. Dzurinda apeluje, aby sa táto téma nezužovala iba na tému "technickú a takú, čo vyvoláva iba negatívne emócie". "Prečo všetci hovoríme len o tom, že sa začne vyberať školné? Prečo nikto nie je ochotný napísať, že naše univerzity potrebujú vyššiu kvalitu. Hovoriť o tom, že je to o spoplatnení je nepoctivé, nepravdivé," zdôraznil. Položil otázku, ako inak sa môže krajina presadiť v Európe a vo svete, ak nebude mať vzdelanejších ľudí.