BRATISLAVA 30. decembra (SITA) - Rok 2004 priniesol mierny ústup pesimistických až katastrofických nálad, ktoré charakterizoval predchádzajúci rok. Podľa Inštitútu pre verejné otázky (IVO) pribudli ľudia, ktorí veria v správnosť cesty, akou sa slovenská spoločnosť uberá. Kým na konci roku 2003 pesimisti nad optimistami výrazne prevažovali v pomere 66:29 percentám, na konci tohto roka predstavoval vyrovnaných 48:46 percent. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 12. do 22. novembra uskutočnil inštitút v spoluprácu s agentúrou FOCUS na reprezentatívnej vzorke 1277 obyvateľov.
Podľa IVO sa prehĺbili názorové rozdiely medzi sociálno-demografickými skupinami a politickými zoskupeniami. Optimizmus dnes výrazne prevažuje najmä u mladšej generácie, u ľudí so stredoškolským a vysokoškolským vzdelaním, u podnikateľov, živnostníkov, študentov, zamestnancov a obyvateľov veľkých miest. Naopak staršia generácia, ľudia s nižším vzdelaním, dôchodcovia a nezamestnaní, obyvatelia najmenších obcí, vidia budúcnosť pesimistickejšie. Podľa sympatií k politickým stranám sú optimistickejší skôr prívrženci vládnej štvorky.
Z prieskumu vyplýva, že optimistickejšie hodnotenie a mierny ústup nedôvery voči vláde môže súvisieť s posilňovaním dôvery v ekonomiku Slovenska a s rozširovaním viery v priaznivé účinky reforiem. IVO však zdôrazňuje, že rovnako dôležitým faktorom bol aj vstup krajiny do Európskej únie. Slovenská spoločnosť je totiž s členstvom spokojná, väčšina občanov ho podporuje a očakáva jeho pozitívne vplyvy. Pri hodnotení smerovania krajiny časť verejnosti zrejme ovplyvnilo aj to, že Slovensko sa za svoju reformnú politiku stalo medzinárodne uznávanou krajinou.
Podrobnejšie údaje k prieskumu vydá agentúra SITA v správe Tab: Obyvateľov, ktorí vnímajú vývoj krajiny pesimisticky, ubudlo.