Bratislava 30. decembra (TASR) - Prezident Ivan Gašparovič nepodpísal parlamentom schválený zákon o rodine a vrátil ho na opätovné prerokovanie Národnej rade SR.
Dôvodom je ustanovenie zákona umožňujúce orgánu sociálnej ochrany detí dočasné zverenie maloletého dieťaťa z ústavnej starostlivosti do starostlivosti osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom. Prezident namieta, že podľa ústavy SR možno odlúčiť maloleté deti od rodičov len rozhodnutím súdu na základe zákona. Rovnaké znenie obsahuje aj Listina základných práv a slobôd.
Vzhľadom na uvedené, mám pochybnosti o súlade tohto ustanovenia schváleného zákona s článkom 41 Ústavy SR, s článkom 32 Listiny základných práv a slobôd a s článkom 9 Dohovoru o právach dieťaťa, uviedol Gašparovič v zdôvodnení.
Prezident pripomína, že podľa zákona o rodine ústavnú starostlivosť môže nariadiť len súd. Pri dočasnom zverení maloletého dieťaťa ide pritom o rozhodnutie orgánu sociálnoprávnej ochrany detí, čím sa vlastne "mení" rozhodnutie súdu o nariadení ústavnej starostlivosti.
Cieľom nového zákona o rodine bolo urýchlenie a zjednodušenie adopčného procesu. Rozširovať mal možnosti osvojenia detí s tým, že prioritou mala byť adopcia a nie ústavná výchova. Vymedzoval tiež súhrn rodičovských práv a povinností, zakotvoval aj možnosť utajených pôrodov.
Norma upravovala aj oblasť výživného a zavádzala zásadu, že dieťa by sa malo podieľať na životnej úrovni rodičov. Súčasne stanovoval výšku minimálneho výživného, ktorá je stanovená na minimálne 30 percent zo životného minima.
Matkou dieťaťa je podľa zákona zásadne iba žena, ktorá ho porodila, a akékoľvek dohody a zmluvy, ktoré sú s tým v rozpore, sú neplatné. Zákon tiež určoval, že základnou bunkou spoločnosti je rodina založená manželstvom.