Staré Hory 31. decembra (TASR) - Časté teplotné výkyvy v druhej polovici jesene a začiatkom zimy, keď sa striedali teplé a chladné obdobia, neprajú prírode ani zvieratám v nej. Náhle oteplenie počas Vianoc vydurilo z brlohov vo Veľkej Fatre tri medvede, ktoré si ich postavili v ihličnatých mladinách. Ďalšiemu dážď vytopil pelech v Starohorských vrchoch a musel ho tiež opustiť.
Pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga uviedol, že striedanie teplôt postihlo aj vtáky žijúce v lesoch. V posledných dňoch sa v polohách nad 800 metrov výraznejšie ochladilo a mrznúci dážď tam ľadovou vrstvou obalil konáre a kmene stromov, ktorá zabraňuje vtákom prístup k potrave.
Najmä sýkorky, kôrovníky, brhlíky, ale aj ďatle tam hladujú, čo sa môže prejaviť vyšším úhynom v ich lokálnych populáciách. Mnoho vtákov sa preto presťahovalo do nižších polôh, kde je predsa len ľahší prístup k potrave.
Výkyvy teploty majú negatívny dopad aj na stromy, najmä na listnaté a staršie. Do ich dutín totiž naprší dážď, a keď zamrzne a ľad sa začne rozpínať, často na takýchto miestach prasknú. V jari sa tam ľahko dostanú spóry drevokazných húb, ktoré spôsobujú hnilobu kmeňov. Oslabené kmene najmä bukov a javorov sú oveľa menej odolné vetru a často sa zlámu.