BANSKÁ BYSTRICA 31. decembra (SITA) - Vyše 300 zásielok s neúplnou alebo chýbajúcou adresou príjemcu evidujú denne v Poštovej ohlasovni a úložni v Trnave. Celkovo Slovenská pošta v tomto pracovisku od začiatku roka uskladnila vyše 98-tisíc zásielok s chybnou adresou. Najviac z nich – vyše 75-tisíc – bolo obyčajných listov. V skupine doporučených listov ohlasovňa eviduje 5075 zásielok, nedoručených balíkov je 525. Na týchto zásielkach nebola buď správne uvedená adresa - chýbala ulica, prípadne mesto, alebo to boli iné dôvody, napríklad adresát si nevyzdvihol zásielku na pošte v odbernej lehote, presťahoval sa či zomrel.
Najväčšiemu náporu nedoručiteľnej pošty čelia po Vianociach a Novom roku, keď štatistiku ovplyvňuje vysoký počet blahoprajných lístkov s neúplne vypísanou alebo prázdnou adresnou časťou. Zo 16-tisíc nedoručených lístkov, ktoré sa zhromaždili v úložni za jedenásť mesiacov tohto roka, pripadá na vianočnú poštu celá štvrtina.
Ako uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Bela Lisáková takzvané neodbytné zásielky z celého Slovenska v Poštovej ohlasovni a úložni otvárajú a v obsahu hľadajú stopu, ktorá by ich doviedla k adresátovi. „Pri tom sú pracovníci úložne neraz konfrontovaní prekvapujúcim obsahom. Takto napríklad natrafili na niekoľko balení viagry, tabletiek na zvýšenie mužskej potencie. Ani drahé mobilné telefóny či pneumatiky nie sú v nedoručiteľných balíkoch výnimkou,“ uviedla Lisáková. Medzi kuriozity patrí zbierku hmyzu, ktorú tvorilo niekoľko desiatok exotických chrobákov, či zvonce pre dobytok. Častým obsahom zásielok bývajú knihy, obuv a obnosené šatstvo, ale aj osobné doklady od pasov cez občianske preukazy po preukazy poistenca zdravotnej poisťovne. „Pred časom dostali do úložne nevyzdvihnutú živú zásielku – papagája, ktorého všetci svorne chovali po tri týždne, kým sa ho nepodarilo doručiť,“ dodala hovorkyňa.
Doporučené zásielky a balíky zostávajú v Poštovej ohlasovni a úložni jeden rok, potom putujú do dražby. Obyčajné listové zásielky, ktoré nemajú okrem správy žiaden iný obsah, sa uschovávajú tri mesiace a následne sa skartujú.