BRATISLAVA 31. decembra (SITA) - Slováci pomáhajú na afganskom vidieku vzdelávať deti a ženy. Vďaka snahe občianskeho združenia Človek v ohrození (CvO) sa od konca novembra učí v opravenej základnej škole v obci Pofdam v provincii Kapisa v strednom Afganistane spolu 450 detí. Školu sa podarilo opraviť vďaka finančnej pomoci Programu oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAID a z príspevkov zbierky žiakov 105 ZŠ a SŠ v SR.
Ako pre agentúru SITA povedala humanitárna pracovníčka CvO Katarína Macejáková, ktorá projekt zabezpečuje priamo v Afganistane, deti z Pofdamu sa dovtedy učili vonku a v provizórnych stavbách. V Pofdamskej zrekonštruovanej základnej ich učia miestny jazyk - dialekt perzštiny dari a oficiálny jazyk, paštú. Žiaci sa učia písať, čítať a počítať, dôležité je štúdium Koránu a Islamu. Škola je podľa Macejákovej na afganské pomery progresívna, lebo sú v nej dievčenské i chlapčenské triedy. Chlapci sú v Afganistane totiž zvyčajne od dievčat úplne oddelení, dievčatá navštevujú dievčenské a chlapci chlapčenské školy. Väčšina žiakov sa učí do veku 11 až 12 rokov, dievčatá aj skôr. "Tu na vidieku už na žiadnu školu nepôjdu, Afganky z miest a vzdelaných rodín majú šancu získať aj vyššie vzdelanie," tvrdí Macejáková. O zlej úrovni gramotnosti svedčí, že gramotných je približne iba 20% afganských žien a 40% afganských mužov.
Škola v Pofdame, ktorú zrekonštruovalo CvO, patrila k väčšine (cca 70%) škôl v krajine, ktoré sú po dlhoročných konfliktoch v dezolátnom stave. Zväčša ich spravuje afganské ministerstvo školstva, ktoré školám raz za pol rok dáva pomôcky a platí učiteľov. Práve učiteľom sa venuje ďalší projekt CvO v Afganistane. Učiteľky, zvyčajne iba absolventky základnej školy učia základným pedagogickým metódam. Podľa Macejákovej, ktorá sa v januári vráti do Afganistanu, sa v polovici decembra začal druhý kurz pre 50 učiteliek z provincie Kapisa.
Tretím projekt, ktorý CvO pripravuje s afganskou mimovládnou organizáciou, sa orientuje na vzdelávanie žien a dievčat. V rámci neho od mája prevádzkujú ženské centrum v provincii Kapisa, v dištrikte Kohistan. Poskytujú tu kurzy pre približne 100 negramotných dievčat a žien vo veku od 15 do 35 rokov. Učia ich písať, počítať a základom zdravovedy. Iniciatíva na vznik centra vyšla od mužov žien z progresívnejšej tadžickej komunity. Od mája 2005 by CvO chcelo, ak získa podporu zo SlovakAID, pripraviť pre Afganky kurzy tkania, vyšívania či šitia a poskytnúť pôžičky na začatie drobného podnikania. Tak by sa mohli ženy, často vdovy s deťmi lepšie uživiť. CvO sa tiež chce viac venovať výučbe pravidiel hygieny a zdravotných návykov. Ženy chcú tiež zoznamovať s ľudskými a občianskymi právami, islamským právom, novou afganskou ústavou.
rs;tm;pu