S rozdelením stále nesúhlasí 27 percent Slovákov a 22 percent Čechov.
Na Slovensku sa medzi ľuďmi, ktorí boli plnoletí v čase delenia ČSFR, pomer prívržencov a odporcov rozdelenia zmenil z 27 ku 73 percent na prelome rokov 1992-1993, na 61 ku 39 percent na sklonku roku 2004, uviedla pre TASR Oľga Gyárfášová z Inštitútu pre verejné otázky (IVO).
Vyplýva to z prieskumu IVO a Střediska empirických výzkumů (STEM) z Prahy, ktorý sa uskutočnil na záver roka 2004, a nadviazal na rovnaký slovensko-český porovnávací výskum, ktorý sa uskutočnil presne pred 10 rokmi. "Zistenia tak umožňujú unikátne porovnanie vývoja a aktuálneho stavu názorov verejnosti v oboch častiach bývalej federácie," uviedla Gyárfášová. Oba výskumy sú reprezentatívne pre dospelú populáciu vo veku od 18 rokov. Respondenti odpovedali na otázku "aký bol Váš postoj k rozdeleniu ČSFR predtým a ako naň pozeráte dnes".
Svoj názor na "nežný rozvod republiky" za 12 rokov nezmenilo 15 percent Slovákov a 18 percent Slovákov. Za rozdelenie na prelome rokov 1992 a 1993 bolo 12 percent občanov SR a 6 percent západných susedov, ktorí to však dnes vnímajú ako chybu. S rozdelením súhlasilo 14 percent našincov, 23 percent Čechov a táto skupina ľudí to stále vníma ako "správnu vec".
V ČR sa podľa IVO zmenili postoje v prospech samostatnosti výraznejšie ako na Slovensku. Medzi občanmi ČR, ktorí boli plnoletí v čase delenia ČSFR, sa pomer prívržencov a odporcov rozdelenia prevrátil z 24 ku 76 percentám na prelome rokov 1992-1993 na 72 ku 28 percentám na sklonku roku 2004. Podiel dnešných zástancov rozdelenia na Slovensku vysoko prevyšuje podiel odporcov, čo predstavuje pomer 61 ku 39 percentám, podobne ako v Česku, 72 ku 28 percentám. Postoje k rozdeleniu a samostatnosti sú však na Slovensku v súčasnosti o čosi rezervovanejšie, dodala Gyárfášová.
Názory občanov SR, ktorí boli v čase delenia ČSFR dospelí a dnes majú 30 a viac rokov, sa v rôznych prostrediach líšia. V prospech samostatnej SR sa výrazne častejšie vyslovujú mladší ľudia, s vyšším vzdelaním, obyvatelia väčších miest, obyvatelia Bratislavského kraja, najmä na rozdiel od Košického a Prešovského, občania slovenskej národnosti. Jediná politická strana, v ktorej odporcovia rozdelenia ČSFR výrazne prevažujú nad ľuďmi zmierenými so vznikom samostatnej SR, je KSS.