Bratislava 2. januára (TASR) - Na transformáciu detských domovov na samostatné rodinné bunky pre približne 10 detí je podľa návrhu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí potrebných okolo 600 miliónov korún.
Podľa návrhu zákona z dielne ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) by sa proces transformácie mal týkať 60 detských domovov z celkového počtu 87 zariadení a mal by trvať 10 rokov. "Zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele by mal byť prerokovaný na prvom zasadnutí vlády SR v roku 2005," informoval TASR Peter Húska z tlačového oddelenia MPSVR.
Návrh zákona taktiež predpokladá presné definovanie výkonu sociálnej prevencie v zariadeniach sociálnych služieb, ako aj možnosti odstrániť interpretačné a aplikačné ťažkosti vznikajúce pôsobnosťou zákona o rodine v tejto oblasti. Modernizovať a zefektívniť by taktiež mal medzištátne osvojovanie detí. Podľa návrhu ministerstva práce treba zvýšiť počet a kvalifikovanosť zamestnancov zabezpečujúcich ochranu a prevenciu. Na jedného pracovníka v priamom výkone pripadá podľa návrhu zákona od 130 do 220, v niektorých regiónoch až 400 klientov. Vysokoškolské vzdelanie humanitného smeru má z 201 zamestnancov MPSVR zabezpečujúcich prevenciu necelých 20 percent a z 349 pracovníkov vykonávajúcich sociálnoprávnu ochranu približne 7 percent.
Parlament na decembrovej schôdzi schválil úzko súvisiaci zákon o rodine, prezident SR Ivan Gašparovič ho však v posledných dňoch minulého roka odmietol podpísať. Dôvodom jeho rozhodnutia sú pochybnosti o súlade ustanovenia zákona o rodine umožňujúceho orgánu sociálnej ochrany detí dočasne zveriť maloleté dieťa z ústavnej starostlivosti do starostlivosti osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom. Ústavnú starostlivosť môže podľa Gašparoviča nariadiť v súlade so zákonmi len súd a nie orgán sociálnej ochrany.