BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Vicepremiér Pál Csáky nesúhlasí s ministerstvom zahraničných vecí (MZV SR), ktoré na expertných konzultáciách Európskej únie súhlasilo so španielskym návrhom na zmäkčenie politiky voči Kube. Takýto postup by podľa Csákyho nebol správny.
"Aj smerom ku Kube by sme mali byť rozhodnejší a mali by sme napomôcť demokratizácii krajiny. Nemyslím si, že ignorovanie politickej opozície alebo disentu je vhodná cesta. Skôr by sme mali ďalej vyvíjať nátlak na Kubu. Som presvedčený, že tam už diktatúra nemá dlhú budúcnosť," povedal pre agentúru SITA.
Csáky tvrdí, že Európska únia musí presadzovať jasné hodnoty. "Osobne som za to, aby sa EÚ začala správať ako krajina, ktorá vie presadiť politicky aj demokraticky určité princípy. Model, že EÚ je ekonomicky obor, ale politicky trpaslík, je pre budúcnosť neudržateľný." Posun podľa neho naznačujú aktivity vysokého predstaviteľa únie pre zahraničie Javiera Solanu počas sporov o prezidentské voľby na Ukrajine. To ukazuje, že aj na najvyšších miestach únie takéto snahy sú. Csáky verí, že únia nájde spoločnú reč aj pokiaľ ide o Kubu. Pristúpiť na návrh Španielska a zmierniť sankcie by podľa neho nebolo správnym rozhodnutím.
Zmenu politiky voči Kube navrhlo po zmene vlády a podmienečnom prepustení niekoľkých kubánskych disidentov Španielsko. Zatiaľ o jeho návrhu rokovali iba experti, šéfovia diplomacií majú o nej hovoriť 16. januára. Eduard Kukan si výsledok netrúfa predpovedať. Pre SITA pripomenul, že únia sa nezhodla v tejto veci ani pri hlasovaní o rezolúcii OSN.
Slovensko sa na expertných rokovaniach pridalo na stranu Madridu, ktorý presadzuje, aby EÚ upokojila Kubu a nepozývala na recepcie veľvyslanectiev krajín EÚ v Havane politických odporcov Fidela Castra, ani zástupcov režimu. Kukan potvrdil, že experti prezentovali stanovisko MZV SR. "Úvahy idú týmto smerom," komentoval náš postoj zastupujúci riaditeľ sekcie európskych záležitostí ministerstva zahraničných vecí František Ružička.
SITA vydá k správe zvukovú správu.