"Sú si veľmi dobre vedomí, že vieme robiť na Slovensku politiku, ktorá je znášanlivá, demokratická. Vážim si každého občana tohto štátu bez ohľadu na národnosť," uviedol Dzurinda v rozhovore pre TASR. Ľudia na Slovensku sa podľa jeho skúseností tešia pokoju, bez ohľadu na to, či sú Slováci alebo príslušníci národnostných menšín. "A niektorých lídrov SMK tu a tam ako keby ten pokoj aj vyrušoval," podotkol.
Na ponuku lídra SMK Bélu Bugára postaviť v budúcoročných regionálnych voľbách v Trnavskom a Nitrianskom samosprávnom kraji spoločnú kandidátku pri takom počte poslancov za SMK, aby táto strana nemala v regionálnych parlamentoch väčšinu, by mali podľa Dzurindu reagovať regionálni lídri SDKÚ. "Nikdy regionálnym štruktúram neodmietnem konzultáciu, ale za výsledky sa budú zodpovedať oni," zdôraznil. Situáciu v Nitrianskom a Trnavskom samosprávnom kraji, kde viacero strán uvažuje o zložení tzv. veľkej slovenskej koalície, komentoval slovami: "Zdá sa mi, že niektorí lídri SMK urobili v minulom období chyby, keď si svojím možno dominantným, necitlivým správaním popudili regionálne štruktúry iných politických strán. Ak dnes sú schopní istej autoreflexie a nového spôsobu komunikácie, tak je len na nich, aby si našli na politickej scéne v danom regióne partnerov."
V medzinárodných slovensko-maďarských vzťahoch zaznamenal premiér niekoľko pozitívnych faktorov. "Je dobré, že Maďarská republika sa zmierila s tým a akceptovala, že na našom území nemôže platiť ich zákon a že sme to riešili vzájomnou kultúrnou dohodou," spresnil. S uspokojením zobral na vedomie aj neúspešné referendum o dvojitom občianstve.