BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Európa môže podľa politológa Oskara Krejčího pomôcť lepšiemu vývoju vo svete, ktorý napriek deklaráciám stále viac zbrojí nie proti terorizmu, ale modernými konvenčnými zbraňami. "Svet začína šalieť. Akoby sme sa dostali na koniec 19. storočia, keď sú všetci spokojní, prebiehajú haagske konferencie a všetci ako blázni zbroja. Vladári sa schádzajú, dnes už nie v Paríži na svetovej výstave, ale pomaly každých 14 dní v New Yorku alebo na nejakom ostrove na rokovaní G8 a zároveň sa zbrojí a zbrojí a zbrojí a nikto nevieme prečo," tvrdí Krejčí.
Európa by mala vzhľadom na svoju tradíciu a vnútorné upokojenie, keď prežíva nebývalé obdobie mieru, slúžiť ako nositeľ kultúrnejšej medzinárodnej politiky. Civilizačná línia, ktorá zdôrazňuje úlohu medzinárodného práva, by mala dominovať. Podľa Krejčího je to však podmienené ekonomickým rozvojom. Ak Európa udrží aspoň minimálny hospodársky rast, určite dôjde k obmedzeniu nacionalizmu a primitívneho kolektivizmu. Potom môže vystupovať ako nositeľ „civilizačného svetla.“
Na Ukrajine ale momentálne Európa zlyháva. Chybu podľa Krejčího robí v protiruskej politike. Vytlačenie Ruska preč od Európskej únie a rozdelenie Ukrajiny by mali výrazný dosah na ďalší vývoj v únii a jej rozširovanie. "Ak dôjde k rozdeleniu Ukrajiny, dôjde k posilneniu poľskej úlohy v Európskej únii, integračné procesy sa výrazne spomalia," domnieva sa český politológ, ktorý sa podieľa na výskume Slovenskej akadémie vied o Ideových zdrojoch a líniách slovenskej politiky.
Slovenská politická elita je podľa Krejčího schopná formulovať svoje zahraničnopolitické predstavy. "Otázkou je, či zodpovedajú slovenským národným záujmom." Verejnosť je však so zahraničnou politikou SR podstatne spokojnejšia ako s domácou. Zastupovanie Slovenska v zahraničí má súhlas väčšiny občanov rovnako ako členstvo v EÚ.