Staré Hory 16. decembra (TASR) - Mimoriadne chladné počasie týchto dní prečkávajú obyvatelia prírody "po svojom". Dlhé šestnásťhodinové noci s teplotami klesajúcimi hlboko pod bod mrazu si vyberajú medzi obyvateľmi prírody krutú daň v podobe zvýšeného úhynu zvierat. Dlhšie pretrvávajúce studené počasie s nočnými mrazmi okolo -20 stupňov Celzia a s ďalšími celodennými mrazmi veľa zvierat neprežije.
Ako pre TASR uviedol pracovník starohorského Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, extrémne chladné noci prespávajú napríklad hlucháne v "snehových bunkroch". Pod snehovou prikrývkou je totiž podstatne teplejšie (okolo 0 stupňov Celzia) ako pri nocovaní na konári a energetický výdaj zvieraťa je podstatne nižší. Takýmto spôsobom prespávajú mrazivé noci aj tetrovy hoľniaky a jariabky. Prespávanie v bunkroch je však pre ne väčším rizikom, keďže krátko po zahrabaní sa do záveja ich môže vysliediť predátor. Rys ostrovid, kuna lesná a skalná, či líška vedia o takomto správaní sa tetrovovitých vtákov počas extrémne chladného počasia, a tak pri takýchto poveternostných podmienkach zaznamenávajú výskumníci zvýšený predačný tlak na tieto druhy vtákov.
Drobné sýkorky počas dlhých zimných nocí znižujú teplotu tela až o 10 stupňov Celzia. Najčastejšie prespávajú v dutinách stromov, ale aj vo vyvesených búdkach v charakteristickej póze s mimoriadne našuchoreným perím, ktoré je najlepším izolátorom pred chladom. V dutinách stromov trávia noci aj ďatle, brhlíky a kôrovníky. Iné lesné vtáčie druhy ako napríklad králičky zlatohlavé, čížiky, stehlíky, pinky či mlynárky musia vytrpieť všetky vrtochy mrazivého počasia niekde v chvojine medzi vetvičkami. Niektoré sú natisnuté tesne vedľa seba v menších skupinkách, aby sa hriali.
Zima si však u drobných lesných vtákov vyžiada vždy krutú daň v podobe vysokého percenta úmrtnosti najmä mladých, a teda ešte "neskúsených" jedincov.
*nv mh