V súlade s platným zákonom o odpadoch tamojší poslanci mestského zastupiteľstva prijali všeobecne záväzné nariadenie (VZN), podľa ktorého ak majiteľ takýto vrak neodstráni, bez jeho súhlasu auto odtiahnu na zberné parkovisko a neskôr k licencovanému spracovateľovi starých vozidiel na ekologickú likvidáciu na náklady vlastníka. "Občania si uvedomili, že aj toto je nebezpečný odpad, ktorý musia riešiť. Reagujú citlivo a mnoho áut z ulíc mizne," uviedol dnes pre TASR riaditeľ sninských verejnoprospešných služieb Ján Pavlík. Dodal, že na jednotlivé motorové vozidlá vylepujú výzvy. Občania majú 30 dní na to, aby s autom naložili ako hovorí VZN a platný zákon. V prípade, že sa tak nestane, po skončení lehoty nastúpi spomínaná organizácia a autá odtiahne. "Trochu je nepríjemné, že spracovateľov je na Slovensku málo, najbližší je v Hanušovciach, čo je pre našich obyvateľov nákladné," doplnil Pavlík.
V prípade, že majiteľ neodstráni staré auto z verejného priestranstva, hrozí mu pokuta do výšky 20 tisíc, podnikateľovi až pol milióna korún. Podľa riaditeľa v priebehu januára by sa vraky zo sninských plôch už mali stratiť.
Autorizovanou firmou na ekologickú likvidáciu spomínaných áut je hanušovská firma Maveba, ktorá pokrýva hlavne Prešovský a časť juhovýchodu Košického kraja. Jej riaditeľ Ervín Mačej však nebol s promptnosťou majiteľov vrakov v minulom roku najspokojnejší. "Za prvý kvartál bolo vypísaných z prevádzky osobných motorových vozidiel približne 1100, za druhý kvartál 580 áut. Pri týchto objemoch, ktoré sme za Prešovský kraj teda mohli až 60 percent zrealizovať, sme zrealizovali maximálne 10 áut, čo je pre kapacitu našej linky, ktorá je postavená rádovo na šesťtisíc motorových vozidiel ročne mizivé percento a nenapĺňame svoju predstavu," doplnil Mačej.