Bratislava 5. januára (TASR) - Neodvysielanie štátnej hymny na prvom programe verejnoprávnej Slovenskej televízie (STV) o polnoci na Nový rok v deň výročia vzniku Slovenskej republiky je pre Smer dôvodom, pre ktorý podá sťažnosť na televíziu na Radu STV.
"Neodvysielanie štátnej hymny na prvom programe pri príležitosti Nového roka a zároveň štátneho sviatku Dňa vzniku SR je nielen urážkou a kultúrnym ignorantstvom, ale aj v rozpore s poslaním STV utvárať podmienky na spoločenskú dohodu vo veciach verejných," povedal dnes novinárom podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. STV podľa jeho slov ako národná inštitúcia svojim silvestrovským vysielaním nesplnila základné poslanie verejnoprávneho média. Čaplovič zdôraznil, že Smer je rozhorčený a sklamaný prístupom štátnych činiteľov a inštitúcií, ktoré sa podpísali pod nedôstojné privítanie Nového roku a ignorovanie výročia vzniku SR, "špeciálne" prácou STV.
Za prirodzené podpredseda Smeru považuje, že po odznení hymny sa z obrazovky verejnoprávnej televízie prihovorí verejnosti široko akceptovaná osobnosť spoločenského života, ktorá okrem tradičných prianí občanom pripomenie aj výročie vzniku republiky. Podľa Čaploviča tiež nie je správne, ak STV na Štedrý deň hrá výlučne zahraničné filmy, prevažne americké, a na Silvestra má zas ako hlavný program zahraničný licencovaný program.
Čaplovič zároveň upozornil na nebezpečný fenomén STV - podliehanie tlaku niektorým názorovým a ideologickým skupinám, ktoré si vynucujú neodvysielanie konkrétnych programov na obrazovke STV. "Je znepokojujúce, že aj počas týchto sviatkov STV podľahla takémuto tlaku a stiahla z vysielania dokumentárny film, ktorý sama propagovala vo svojej vianočnej programovej ponuke - Život Ježiša, ktorý pripravila významná renomovaná rozhlasová a televízna spoločnosť BBC," konštatoval.
Negatívne tiež podpredseda Smeru vnímal, že hoci na Nový rok televízia odvysielala záznamy z omší, čo považuje za prirodzené, v záujme vyrovnanosti by očakával aj odvysielanie slávnostného novoročného koncertu alebo odovzdávania vyznamenaní. Nezáujem o kultúru zo strany vlády dokumentuje podľa neho skutočnosť, že na slávnostnom koncerte Slovenskej filharmónie sa z ministrov zúčastnil iba šéf rezortu školstva Martin Fronc.