VYSOKÉ TATRY 5. januára (SITA) – Najneskôr do konca budúceho roka by malo byť spracované kalamitné drevo z Vysokých Tatier. Vyplýva to z Harmonogramu spracovania kalamity, ktoré dnes predstavili lesnícki odborníci vo Vysokých Tatrách. "Podľa optimálneho variantu by sme končili niekde v pol až trištvrte roku 2006. Približne 70 percent kalamitného dreva by malo byť spracovaných ešte v tomto roku, zvyšok v budúcom,“ uviedol dnes na tlačovej besede riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Peter Líška. Optimálny variant počíta s udelením potrebných výnimiek zo strany ochrany prírody. Na území v správe ŠL TANAP-u je kalamitou postihnutých 2,45 mil. kubíkov dreva, na území súkromných vlastníkov ďalších takmer 1 mil. kubíkov. Novembrová kalamita postihla približne 12 600 ha lesa. Už o niekoľko dní bude podľa ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona vyhlásená verejná súťaž na predaj obchodných polí v TANAP-e.
Územie, postihnuté kalamitou, bolo rozdelené na takmer 100 technologických polí. Každé z nich má presne stanovené podmienky, za akých sa bude môcť ťažiť a spracovávať kalamitné drevo. Objem technologických polí predstavuje 10 až 100 tisíc kubíkov dreva. Menšie sa budú môcť zlučovať. V súťaži budú ponúkané ako jedno obchodné pole. Podľa ministra Simona priemerná cena dreva bude tisíc korún za meter kubický. Časť kalamity budú musieť spracovať samotné Štátne lesy TANAP-u. Pôjde hlavne o lokality, o ktoré nebude záujem hlavne kvôli náročnosti spracovania či nedostupnosti terénu. Do súťaže sa môžu prihlásiť aj firmy zo zahraničia.
Spracovanie kalamity bude kontrolovať približne 300 odborných pracovníkov zo Slovenska aj zo zahraničia. TANAP-u v tejto oblasti už ponúkli pomoc správy národných parkov z Českej republiky. Kontrolóri budú dohliadať na plnenie podmienok zmluvy, technologické postupy, odber a evidenciu drevnej hmoty či samotnú fakturáciu.
SITA vydá k správe zvukovú správu.