Bratislava 6. januára (TASR) - Pomôcť ľuďom na Srí Lanke postihnutým ničivými vlnami cunami dnes o 11.05 odletel z letiska Milana Rastislava Štefánika medzinárodný tím zložený zo slovenských, maďarských a jedného nemeckého záchranára.
"Záchranárčina nepozostáva iba zo zachraňovania životov ale aj dezinfekčných prác. Ich úlohou budú dezinfekčné operácie, dezinfekcia ohniskových nákaz, epidémií, v prípade potreby pomoc raneným," uviedol dnes pre TASR predseda predstavenstva Komplexnej centrálnej záchrannej služby Ján Culka. Slovensko-maďarská výprava bude v mieste určenia spadať pod krízové velenie a bude komunikovať okrem iného i s ministerstvom zdravotníctva Srí Lanky.
Záchranári na Srí Lanku so sebou vezú približne tonu dezinfekčných prostriedkov, prístroje na vykonávanie dezinfekcie, liekov, ale aj čističku vody. Ide len o vlastnú výstroj, ale podľa slov Culku budú môcť vybavenie poskytnúť i miestnym obyvateľom. Nezameriavajú sa však na dodávku materiálu. Nemecký chirurg Johanis Kizenhem predpokladá, že v prípade nedostatku vybavenia a lekárskeho materiálu sa aj na Slovensku nájdu ľudia, ktorí budú ochotní prispieť.
Lietadlo, ktoré dnes odletelo so 40-minútovým meškaním, zamieri najprv do Prahy, odkiaľ dnes v popoludňajších hodinách záchranári vyštartujú do Kolomba na Srí Lanke, kam by mali doraziť v piatok ráno. "O 11.05 lietadlo dostalo slot, čo znamená, že muselo opustiť letiskovú plochu," povedala pre TASR zamestnankyňa oddelenia informácií Letiska Milana Rastislava Štefánika.
Výjazd záchranárov z Komplexnej centrálnej záchrannej služby do južnej Ázie umožnil príspevok milión korún od spoločnosti Slovnaft a ďalších dvestotisíc Sk z verejnej zbierky na tento účel. Spoločnosť tímu prisľúbila, že v prípade úspešnosti ich práce poskytne záchranárom ďalšiu podporu.
Slovenskí záchranári už zasahovali pri živelných pohromách v Iráne, na Taiwane či v Turecku.
Vlny cunami vyvolané zemetrasením so silou 9,0 stupňa Richterovej stupnice pri pobreží Indonézie z 26. decembra minulého roka si podľa odhadov vyžiadali viac ako 150 tisíc obetí na životoch. Najhoršie postihnutými krajinami sú Indonézia, Srí Lanka a India.
fo som