BRATISLAVA 8. januára (SITA) - Špeciálny súd (ŠS) by mal rozhodovať len o veciach, v ktorých polícia začala trestné stíhanie až po 1. septembri 2004. Taký je návrh poslanca Smeru Roberta Fica v novele Trestného poriadku, ktorá rieši zmeny v činnosti ŠS. Ako uviedol pre agentúru SITA, právne normy, ktorými sa zriadil ŠS a špeciálna prokuratúra, boli nekvalitné, preto je tento súd prakticky nečinný.
Fico navrhuje, aby sa všetky veci z okresných a krajských súdov, ktorými je v súčasnosti ŠS zahltený a nekoná v nich, vrátili späť na pôvodné súdy. "Jednoducho povedané, aby ak bola urobená práca aj na Úrade špeciálneho prokurátora, ak aj boli posunuté veci na špeciálny súd, aby to tam nezaspalo preto, lebo špeciálny súd ako taký nie je funkčný," vysvetlil Fico. V rámci novely navrhuje, aby mohli byť na ŠS dočasne pridelení sudcovia. "Toto podľa súčasnej platnej úpravy nie je možné a vlastne aj to spôsobuje ťažkosti pri fungovaní tohto špeciálneho súdu," skonštatoval. Dodal, že novelu konzultoval s rezortom prokuratúry, ktorý ju podporuje. Jeho návrhom by sa mali poslanci zaoberať už na januárovej schôdzi parlamentu.
ŠS a ÚŠP fungujú na Slovensku od septembra 2004. Fungovanie ŠS je však od začiatku problematické, hneď 1. septembra musel začať jeho právomoc vykonávať Krajský súd v Banskej Bystrici. Ten má totiž zo zákona povinnosť zastúpiť ho vždy, keď ten z akýchkoľvek dôvodov nemôže konať. Tento prípad nastal, keď mal ŠS zo zákona vzniknúť a výberová komisia včas nevybrala sudcov na tento súd.
ŠS mal pôvodne začať fungovať od 1. mája minulého roku. Poslanci Národnej rady SR však v apríli schválili novelu zákona o Špeciálnom súde, ktorou posunuli vznik tohto súdu na september. Dôvodom boli práve bezpečnostné previerky kandidátov, ktoré NBÚ nestihol ukončiť. V júni bol zákon novelizovaný opäť. Poslanci v novele stanovili, že výberová komisia môže uskutočniť výberové konanie na tento súd aj vtedy, ak ešte nemá ku všetkým uchádzačom vyjadrenie NBÚ a od vyhlásenia výberového konania uplynulo aspoň sedem mesiacov.
Pod jurisdikciu Špeciálneho súdu patria poslanci, členovia vlády, štátni tajomníci a predsedovia ústredných orgánov štátnej správy, ale iba ak sa trestného činu dopustia počas výkonu funkcie. Iné osoby budú podliehať právomoci Špeciálneho súdu v presne stanovených prípadoch, a to napríklad pri korupcii či založení a podporovaní zločineckej skupiny. Úrad špeciálnej prokuratúry bude mať dozor nad zachovaním zákonnosti vo veciach prerokovávaných pred Špeciálnym súdom.