"Koaličné politické strany majú po voľbách spoločnú politiku a spoločný program, avšak po prijatí tohto programu začínajú hrať podľa svojich straníckych programov a ten sa často odlišuje od toho vládneho," povedal Gašparovič v diskusnej relácií Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Slovensko sa podľa prezidenta, ktorý tvrdí, že dokáže zhodnotiť pozície predstaviteľov politických strán, dostalo do situácie nezdravej politickej rivality. Podľa neho je to spôsobené aj tým, že Slovensko sa nachádza v štádiu poslednej privatizácie, "kedy tu ešte niečo je, čo by mohli politické strany a ich predstavitelia získať na svoju stranu". "Toto robí na Slovensku ten najväčší problém, že sa nevieme dohodnúť na koncepcii, ktorá by nevyjadrovala potrebu politickej strany, ale ktorá by mala vyjadrovať potrebu štátu ako takého," dodal Gašparovič. Nápravu v tomto prípade vidí prezident v občanovi, ktorý by sa mal pozrieť do minulosti kto aké sľuby dával, či sa splnili a či vôbec boli realizovateľné v čase, keď boli vyslovované.
Podľa Gašparoviča nie je v súčasnosti správne "robiť politiku" okolo spolupráce s ŠtB v minulosti. Občan na to nejako tvrdo reagovať nebude, myslí si prezident. "Dnes už skutočne bude záležať na morálke tých, ktorí vtedy boli v takom postavení, aby sami predstúpili pred občana a sami povedali, áno urobil som zle a dnes by som nemal pôsobiť vo funkciách kde rozhodujem o vás," skonštatoval.
Politické strany bude musieť podľa prezidenta, vždy financovať štát. "Štát a to z toho pohľadu, aby strany neboli zaviazané a neboli dlžníkom nikoho iného len štátu a štát zastupuje občana," vyhlásil. Je to však podľa neho veľmi ťažké, pretože strany potrebujú stále viac a viac financií. Gašparovič sa nazdáva, že by sa mal zmeniť zákon tak, že strany by financoval prevažne štát, ale tak aby mohli získavať prostriedky aj inak. Nemalo by to však byť podnikanie.
Hlava štátu hovorila aj o reformách, ktoré Slovenskom otriasali v poslednom období. Vníma ich ako pozitívne, no je podľa neho otázne či obsah reforiem je taký, aký potrebuje občan. "Dostali sme sa však do pozície, kedy reformy na Slovensku predbiehajú reformy v štátoch Európskej únie," nazdáva sa Gašparovič. "Razancia by však mohla byť slabšia. No to, že sme začali, je úplne správne," dodal.