Bratislava 9. januára (TASR) - Europoslankyňa Anna Záborská nepodporí európsku ústavu počas jej budúcotýždňového schvaľovania v Európskom parlamente. Mieni tak urobiť napriek deklarovanej podpore euroústavy zo strany parlamentnej frakcie Európskej ľudovej strany, v ktorej pôsobí ako členka KDH. "Vnútorne som stotožnená s tým, že takto predložený návrh ústavnej zmluvy nepodporím," uviedla pre novinárov.
V utorňajšej rozprave v EP Záborská vystúpi s kritikou euroústavy. Najväčšie nebezpečenstvo vidí pritom vo veľkých právomociach Európskeho súdneho dvora (ESD) v kombinácii s ústavnou Chartou základných práv. ESD tak podľa nej bude mať v sporoch prakticky neobmedzenú moc rozhodovať, a to aj proti národnému právu členských štátov. Charta napríklad hovorí, že kvalita života má prednosť nad právom na život, čo je otvorená cesta k legalizácii eutanázie, povedala.
Podľa Záborskej sa navodzuje atmosféra, že bez euroústavy EÚ nemôže fungovať a diskusia k jej prijatiu je zbytočná. "Ani teraz neplatí ústavná zmluva a žiadny chaos nie je," dodala. Skoré prijatie ústavy v EP má podľa nej slúžiť ako podporný argument na schválenie v členských štátoch, najmä pri hlasovaní občanov v referende.
Aj ďalší dvaja europoslanci za KDH - Ján Hudacký a Miroslav Mikolášik majú k ústave vážne výhrady. Počkať si ešte chcú na pondelňajšie rokovanie frakcie EPP. Taktiež podľa Hudackého sa chartou oblasť ľudských práv neprirodzeným spôsobom liberalizuje.
Ďalší 11 slovenskí poslanci EP za SDKÚ, SMK, ĽS-HZDS a Smer by mali euroústavu pri hlasovaní podporiť. Na schválenie euroústavy v EP sú potrebné dve tretiny hlasov z celkového počtu 732 poslancov.
Euroústavu zatiaľ z 25 členských krajín ratifikovala Litva a Maďarsko, na Slovensku o nej zrejme rozhodne parlament na májovej schôdzi. Ak zmluvu potvrdia všetky členské krajiny, nadobudne platnosť 1. novembra 2006.