Bratislava 9. januára (TASR) - Podpredseda ANO Jirko Malchárek podá v pondelok trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s prehrou Slovenska s ČSOB v medzinárodnej arbitráži.
Ak sa Slovensko neodvolá, banke bude musieť zaplatiť tento rok 24,7 miliardy korún. "ANO žiada vyvodenie konkrétnej zodpovednosti od konkrétnych osôb," uviedol dnes na tlačovej besede Jirko Malchárek. Je podľa neho paradoxné, že za vzniknutú situáciu akoby neexistoval vinník. S koaličnými partnermi svoje rozhodnutie nekonzultoval.
"Som presvedčený o tom, že generálna prokuratúra a príslušní vyšetrovatelia si predvolajú tých konkrétnych ľudí, ktorí s tým mali niečo dočinenia. Som presvedčený o tom, že medzi nimi musia byť aj ministri financií," zdôraznil. Kauza podľa Malchárka vyvrcholila v roku 1999, kedy bola ministerkou financií Brigita Schögnerová. "Vtedy sa dalo v tej veci reálne konať a nekonalo sa. Nech posúdia orgány činné v trestnom konaní mieru zavinenia kohokoľvek a bez ohľadu na to, v akej politickej strane sú a v akých pozíciách sa dnes nachádzajú," dodal.
Trestné oznámenie podáva Malchárek vo veci porušenia povinností pri správe cudzieho majetku aj v otázke postupu pri uzatváraní zmlúv. Pohľadávky, ktoré boli v roku 1993 v súvislosti s konsolidáciou ČSOB prevedené na spoločnosti v 100-percentnom vlastníctve slovenského a českého ministerstva financií Slovenskú inkasnú (SI) a Českú inkasnú (ČI), boli podľa Malchárka nedostatočne vyhodnotené a otázna je aj ich následná správa.
Nedostatočnú starostlivosť zo strany SI aj slovenského ministerstva financií v súvislosti so sporom s ČSOB vytýkal aj súčasný minister financií Ivan Mikloš. Zástupcovia ministerstva si podľa neho neplnili dostatočne svoje povinnosti, čo viedlo k tomu, že SI nebola schopná v priebehu roka 1996 splácať záväzky voči ČSOB. Banka potom v roku 1996 požiadala o okamžité splatenie celého záväzku. SI ho nebola schopná uhradiť a vtedajšie ministerstvo financií na čele so Sergejom Kozlíkom odmietlo tento záväzok splatiť. ČSOB preto v apríli 1997 podala žalobu na Medzinárodné stredisko pre riešenie sporov z investícií (ICSID) vo Washingtone na úhradu 13,7 miliardy Sk. Súd po siedmich rokoch, v stredu 29. decembra, rozhodol, že SR musí zaplatiť 24,7 miliardy Sk. Na odvolanie má Slovensko tri mesiace, pričom spornú sumu by malo uhradiť do 28. januára 2005. Podľa štátneho tajomníka MF Vladimíra Tvarošku by rozhodnutie o ďalších krokoch Slovenska malo padnúť približne v polovici januára.