SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 12.3.2001

Slovenský komorný súbor Musa Ludens vystúpil v Austrálii

Sydney 12. marca (TASR) - Slovenský komorný súbor Musa Ludens po úspešných koncertoch v austrálskej Canberre zavítal v nedeľu do Slovenskej haly v Sydney.

Po poludňajšom koncerte sa komorný súbor presunul na sever do mesta Gosford, vzdialeného asi 60 km od Sydney, ktoré má priateľské vzťahy s Nitrou. Aj v Gosforde si súbor našiel mnoho poslucháčov: vnímavé obecenstvo sa započúvalo do starých slovenských spevov i európskej stredovekej hudby. Koncert mal veľký úspech a obecenstvo nešetrilo potleskom.

Skryť Vypnúť reklamu

Musa Ludens je hosťom občanov Gosfordu. Krátky čas pred dnešným koncertom využije na oboznámenie sa s mestom i jeho krásami, najmä morom na pobreží štátu Nový Južný Wales. V Brne pokračuje nakrúcanie seriálu Útek do Budína režiséra M.Luthera

Brno 12. marca (TASR) - Slovenský režisér Miloslav Luther pokračuje v týchto dňoch v Brne v nakrúcaní päťdielneho televízneho seriálu na motívy románu Vladislava Vančuru Útek do Budína. Na koprodukčnom projekte sa podieľajú Česká a Slovenská televízia, Ars Media Bratislava a Focus film Budapešť. Filmovú verziu seriálu finančne výrazne podporilo Ministerstvo kultúry SR, uviedol na tlačovej konferencii v Brne režisér projektu Miloslav Luther.

Seriál sa nakrúca v Prahe, Brne, Budapešti, Bratislave, na Spiši a vo Viedni. Nakrúcať ho začali v novembri minulého roka a dokončený by mal byť v polovici roka 2002. "Ak sa nám podarí projekt úspešne dokončiť, bude to temperamentné, šťavnaté a pútavé...," povedal Luther.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné úlohy v seriáli obsadil slovenskými, českými a maďarskými hercami. Hlavnú úlohu Jany stvárni slovenská herečka Lenka Vlasáková a jej partnera, slovenského študenta práv v Prahe, hrá pražský divadelný herec Ondřej Sokol. Ďalšiu hlavnú úlohu - postavu slovenského statkára Štefana Barana hrá a po slovensky hovorí český herec Bolek Polívka. V seriáli zaznie nielen slovenčina a čeština, ale i maďarčina a nemčina.

Scenár podľa rovnomenného románu Vladislava Vančuru je dielom autorskej trojice Mariána Puobiša, Martina Porubjaka a Miloslava Luthera, ktorí patria k špičke divadelnej, televíznej a filmovej dramatickej tvorby na Slovensku.

Na rozdiel od Vančurovej predlohy sa v seriáli objavujú nové postavy. Dej sa začína v roku 1919 a snaží sa zachytiť popri osudoch hlavných hrdinov predovšetkým atmosféru v strednej Európe po prvej svetovej vojne a po rozpade Rakúsko-Uhorska. Ide o rozsiahlu rodinnú a dobovú fresku o vášňach, prehrách i sklamaní hrdinov, prežívajúcich svoje dramatické osudy v Prahe, na Slovensku, v Budapešti i vo Viedni. Staré istoty prestávajú platiť, rytmus novej doby prináša nové prekážky, výzvy, šance.

Skryť Vypnúť reklamu

Prostredníctvom ľúbostného príbehu Jany a Tomáša, Češky a Slováka, ktorých prudké vzplanutie vyústi až do trpkého rozčarovania, si scenáristi kladú otázku o hlbšom zmysle, plusoch a mínusoch spolužitia oboch blízkych národov. Pokúšajú sa i z dnešného odstupu zaznamenať vnútorný pulz premenlivej a vitálnej strednej Európy. "Je to téma stále živá, ktorá sa historicky v určitých obdobiach opakuje. Dotýka sa národnostných vzťahov a pnutí, je to o protivenstvách a Stredoeurópanoch, stredoeurópskych rozmeroch, kultúre a schopnostiach ľudí nájsť životné hodnoty," povedal Luther. V spojitosti s daňami sa v afére Angolagate opäť spomína ZŤS OSOS

Paríž 12. marca (TASR) - Kabinet francúzskeho ministra zahraničných vecí Huberta Védrina v piatok potvrdil, že minister "nikdy neintervenoval" v prospech obchodníka so zbraňami Pierra Falcona vo vyrovnávaní jeho sporu s daňovým úradom. V spojitosti s ním spomína v dnešnom čísle denník Le Monde aj slovenský zbrojársky podnik ZŤS OSOS. Niekoľko hodín pred týmto vyhlásením vyšetrovací sudcovia Philippe Courroye a Isabelle Prévost-Desprezová, poverení vyšetrovaním aféry predaja zbraní do Angoly v rokoch 1993-94, urobili prehliadku v priestoroch ministerstva zahraničných vecí.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyšetrovací sudcovia 8. marca obvinili aj bývalého poradcu už zosnulého prezidenta Francoisa Mitterranda Jacqua Attalliho zo zneužitia verejných finančných prostriedkov a politickej moci, v dôsledku čoho vzniklo podozrenie z intervencií vysokopostavených osôb.

Sudcovia sa chceli presvedčiť, že neexistovalo nijaké spojenie medzi odmenami, ktoré vyplatil Pierre Falcone Attaliho poradenskej spoločnosti, a faktom, že Mitterrandov poradca v septembri 1998 zorganizoval stretnutie Falconovho advokáta Alaina Guillouxa s Védrinom. Okolie ministra Védrina potvrdilo stretnutie, ale dodalo, že nasledujúca pošta a materiál "s tým nemali nič spoločné". Attaliho obhajca Jean-Michel Darrois potvrdil, že neexistujú stopy o Attaliho intervencii u Védrina.

Skryť Vypnúť reklamu

V daňovom spore išlo o sumy, ktoré prijala slovenská zbrojárska spoločnosť ZŤS OSOS - Falcone a obchodník pôvodom z bývalého ZSSR Arkadij Gajdamak boli jej poverencami - v rámci predaja zbraní medzi Ruskom a Angolou, uvádza Le Monde. Daňový úrad využil skutočnosť, že prostriedky boli uložené vo Francúzsku na účet banky Paribas a chcel uložiť finančný postih tri miliardy frankov z uložených prostriedkov. Falconov poradca sa pokúšal upriamiť pozornosť na "extrateritoriálnosť" aktivít ZŤS OSOS a na to mal k dispozícii list angolského prezidenta Edouarda Dos Santos, ktorým oficiálne poveril Falcona a Gajdamaka, aby získali pre Angolu vojenský materiál a techniku.

Attaliho dlhoročný priateľ advokát Guilloux pre Le Monde povedal, že na ministerstvo zahraničných vecí chcel odovzdať list angolského prezidenta, aby sa dokument oficiálnou cestou stal autentickým a nevzťahovali sa naň dane. Advokát zdôraznil, že nechcel intervenciu. Pre noviny ďalej vyhlásil, že už sa nepamätá na podmienky rozhovoru s Védrinom, ale konštatoval, že "nikdy ho nežiadal, aby intervenoval v daňovej veci v materiáli týkajúcom sa ZŤS OSOS. Jedna z budapeštianskych slovenských samospráv usporiadala prezentáciu kníh

Skryť Vypnúť reklamu

Budapešť 12. marca (TASR) - Prezentáciu slovenských, resp. slovensko-maďarských publikácií vydaných v uplynulých rokoch o problematike Slovákov žijúcich v Maďarsku, ako aj o slovensko-maďarských vzťahoch usporiadala v uplynulých dňoch v Dome menšín XIV. obvodu maďarskej metropoly slovenská samospráva Budapešť-Zugló.

Podľa slov jej predsedníčky Jozefíny Hontiovej-Klányiovej slovenskí poslanci v spomínanom budapeštianskom obvode sa rozhodli touto akciou založiť tradíciu a sprístupniť záujemcom postupne sa rozširujúci knižný fond samosprávy.

Publikácie prezentovali - aj na premiére tohto podujatia - poprední príslušníci tvorivej slovenskej inteligencie v Maďarsku - autori i redaktori kníh, ale aj ďalšie osobnosti menšinového kultúrneho a verejného života. Podujatie sa skončilo neformálnou diskusiou o aktuálnych otázkach nielen literárneho, ale aj komplexného kultúrneho života krajanov v Maďarskej republike. Podľa francúzskeho daňového úradu sa za ZŤS OSOS skrýva Falcone a Gajdamak

Skryť Vypnúť reklamu

Paríž 12. marca (TASR) - Vyšetrujúci sudcovia Philippe Courroye a Isabelle Prévost-Desprezová v priestoroch francúzskeho ministerstva zahraničných vecí a pracovni ministra Huberta Védrina zisťovali, či Védrine intervenoval, aby pomohol vyriešiť daňové ťažkosti obchodníka so zbraňami Pierra Falcona, uvádza v dnešnom čísle francúzsky denník Libération.

Vyšetrujúci sudcovia už niekoľko dní pracujú s ohromujúcou hypotézou: ak bývalý poradca už zosnulého prezidenta Francoisa Mitterranda Jacques Attali dostal peniaze od Pierra Falcona - v dvoch splátkach 50.000 a 200.000 dolárov, potom by to mala byť odmena za jeho intervenovanie u ministra zahraničných vecí, aby si tento "pohovoril" s kolegom vo vláde - vtedajším ministrom financií, hospodárstva a priemyslu Dominiquom Strauss-Kahnom. Cieľom bolo dosiahnuť zníženie Falconovho daňového zaťaženia, dosahujúceho 320 miliónov frankov, píše Libération.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa tejto hypotézy vyšetrujúcich sudcov účinok intervencie mal byť významný: suma zdanenia sa vo Falconovom prípade znížila o polovicu - na 160 miliónov frankov, uvádza denník.

V týchto daňových "opravách" vystupuje postava advokáta Alaina Guillouxa - jedného z najlepšie zavedených právnikov v oblasti daňového práva, konštatuje Libération. Denník si kladie otázku, ako môžu vyšetrovací sudcovia sformulovať takú hypotézu, v ktorej sa dostáva do problémov člen vlády premiéra Lionela Jospina.

Ako jedného z kľúčových aktérov celej aféry predaja zbraní do Angoly v rokoch 1993-94 Libération uvádza Pierra Falcona. V spomínaných rokoch sa pustil do predaja zbraní pre Angolu v sume 510 miliónov dolárov.

V transakcii vystupuje Rusko - ako dodávateľ vojenského materiálu - a angolský štát, ale aj slovenská spoločnosť ZŤS OSOS, ktorá získala za kontrakt finančnú odmenu, uvádza Libération.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa francúzskeho daňového úradu sa za ZŤS OSOS skrývajú Pierre Falcone a jeho spoločník, obchodník pôvodom z bývalého ZSSR Arkadij Gajadamak. Keďže sa splatenie zbraní uskutočnilo cez bankový účet, otvorený v parížskej banke Paribas, daňoví úradníci zastávajú názor, že ide o zdaniteľný príjem, preto stanovili finančný postih, ktorý podľa administratívnych zdrojov mal dosiahnuť takmer 500 miliónov frankov.

Aby sa Falcone a Gajdamak dostali z problémov, obrátili sa na advokáta Alaina Guillouxa. V jeho advokátskej kancelárii sa herec Gérard Depardieu vystriedal s politikom Jacquom Attalim. Vyšetrujúci sudcovia vypočuli Attaliho minulý štvrtok, ale bolo to z iných dôvodov, uvádza Libération a naznačuje, že cez Attaliho sa sudcovia chcú dostať na stopu Védrinovi. Podľa otázok, ktoré sudcovia položili Attalimu, po Védrinovi majú v programe zapísaného ďalšieho ministra pre podozrenie, že intervenoval za Falcona, uzatvára Libération.

Skryť Vypnúť reklamu

Denník Le Figaro v dnešnom čísle konštatuje, že štvrtkovým vypočutím Attaliho sa vyšetrovanie predaja zbraní do Angoly prudko zrýchlilo. Po Jeanovi-Christophovi Mitterrandovi je Attali ďalšou výraznou postavou mitterrandovskej éry, ktorá je zapletená do predaja zbraní do Angoly v sume vyše 500 miliónov dolárov a vysokých provízií, vyplatených v rámci tohto kontraktu. Attaliho po 24 hodinách prepustili na slobodu po splatení kaucie v sume 1,5 milióna frankov a je pod kontrolou, pripomína Le Figaro. Attali bol poradcom už zosnulého prezidenta Mitterranda, ale zastával aj funkciu prezidenta Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Bývalý francúzsky minister financií, hospodárstva a priemyslu D. Strauss-Kahn prostredníctvom advokáta v uplynulých dňoch oznámil, že neintervenoval vo Falconovej afére, uviedol denník Le Figaro.

Skryť Vypnúť reklamu

Denník Le Monde v dnešnom čísle uviedol podstatne vyššiu sumu daňového postihu - tá mala podľa denníka dosiahnuť tri miliardy frankov. Daňový úrad zobral do úvahy všetky aktivity slovenskej spoločnosti ZŤS OSOS, ktorej povereníkom vo Francúzsku je Pierre Falcone. Na Cypre uložili pozostatky Jána Almužníka

Nikózia 12. marca (TASR) - V cyperskom Limassole sa cez víkend konali cirkevné slávnosti spojené s uložením relikvií najvýznamnejšieho národného svätca Jána Almužníka, patriarchu Alexandrie, pôvodom z Limassolu zo 7. storočia, v katedrále, ktorá je zasvätená tomuto svätcovi a nesie jeho meno. Podľa historických prameňov relikvie získal uhorský kráľ Matej Korvín (1458-90) od vtedajšieho sultána Osmanskej ríše.

O navrátenie relikvií sa zaslúžil najmä cyperský veľvyslanec na Slovensku so sídlom vo Viedni Nikos Makris. Arcibiskup Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Ján Sokol odovzdal 25. júla 2000 relikvie v konkatedrále sv. Martina pravoslávnemu patriarchovi Viedne Michaelovi, ktorý relikviu priviezol na Cyprus.

Skryť Vypnúť reklamu

Na slávnosti v katedrále sv. Jána sa okrem stoviek veriacich a televíznych štábov zúčastnili aj pravoslávny metropolita Rakúska, exarch Maďarska a strednej Európy patriarcha Michael, metropolita Limassolu Athanasios, primátor mesta Demetris Kontides, veľvyslanec SR na Cypre Dušan Rozbora, veľvyslanec Makris, ako aj poslanci cyperského parlamentu.

V prejavoch niekoľkonásobne odznelo poďakovanie slovenskej katolíckej cirkvi, osobitne arcibiskupovi Jánovi Sokolovi, za navrátenie relikvie, čo sa považuje za dôkaz oddanosti ideálom ekumenizmu.

Informáciu TASR poskytol Tlačový odbor MZV SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 456
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 794
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 047
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 023
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 892
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 11 289
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 488
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 738
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 630
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 594
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentám doteraz testovaných odhalili nákazu.

Čakanie na testovanie na Orave.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Na Covid zomrú najbližšie dni desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Koronavírus na Slovensku: V prvý deň testovania bol záujem vysoký (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 37 911. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 134 obetí.

Celoplošné testovanie na Covid-19 na Orave.

Obvinených pre korupciu na pozemkovom fonde zobrala sudkyňa do väzby

Medzi obvinenými je aj známy advokát Ján Gajan.

Ilustračná fotografia.

Celoplošné testovanie: V štyroch okresoch odhalili 2 225 infekčných ľudí

Otestovaných bolo za prvý deň celkovo 61 905 ľudí.