Bratislava 10. januára (TASR) - Šesť nových centier excelentnosti začne v tomto roku pôsobiť v Slovenskej akadémii vied (SAV). Budú sa orientovať na technický, medicínsky i spoločenskovedný výskum.
Medzi novými pracoviskami bude Centrum elektronických a elektrotechnických súčiastok novej generácie (CENG) - jeho základným pracoviskom je Elektrotechnický ústav SAV, Centrum - Fyzika informácie vo Fyzikálnom ústave SAV a Centrum biochémie sacharidov v Chemickom ústave SAV v Bratislave, uviedol predseda Slovenskej akadémie vied Štefan Luby. Neuroimunologický ústav SAV bude základným pracoviskom Centra pre Alzheimerovu chorobu a príbuzné neurodegeneračné poruchy. Centrum mediálnej kultúry bude pôsobiť v Ústave hudobnej vedy SAV v Bratislave a v Archeologickom ústave SAV v Nitre začne svoju činnosť Centrum najstarších dejín stredného Podunajska. Spolu tak bude od roka 2005 pôsobiť 12 akademických centier excelentnosti. Prvých šesť z nich sme otvorili pred dvoma rokmi a na začiatku tohto roka prejdú evaluáciou svojej činnosti za roky 2003 - 2004, informoval Luby.
Na pôde SAV pôsobia aj tri centrá excelentnosti Európskej únie - začali svoju činnosť v rámci dobiehajúceho 5. rámcového programu EÚ. Sú to centrá EÚ v Elektrotechnickom ústave SAV, v Ústave experimentálnej endokrinológie a v Ústave anorganickej chémie SAV v Bratislave.
Pokiaľ ide o terajší 6. rámcový program EÚ, počet prijatých projektov pracovísk SAV dosahuje takmer 30. Potešiteľné je, že v štyroch z nich Slovenská akadémia vied zabezpečuje koordinačnú funkciu. Sú do nich zapojené popredné zahraničné pracoviská napríklad z Veľkej Británie a iných krajín. Svedčí to o tom, že slovenské vedecké pracoviská sa dokázali presadiť v medzinárodnej konkurencii, konštatoval Luby.
Uplynulý rok 2004 priniesol pracovníkom SAV viaceré domáce aj medzinárodné ocenenia. Napríklad, kolektív pracovníkov Ústavu merania SAV v Bratislave odmenili cenou Slovak Gold za vyvinutie systému merania odklonu veľkých objektov (napríklad jadrových reaktorov) od kolmej polohy. Vedeckí pracovníci SAV získali ďalej dve Zlaté Incheby, dve ocenenia Vedec roka a štyri Ceny ministra školstva SR. Medzinárodné ocenenia - Herderovu cenu udelili historikovi Dr. Dušanovi Kováčovi - vedeckému sekretárovi SAV a Humboldtovu cenu získal prof. Vladimír Bužek z Fyzikálneho ústavu SAV. Predseda SAV prof. Štefan Luby prevzal 1. januára 2005 z rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča štátne vyznamenania - Pribinov kríž I. triedy. Dr. Richardovi Kvetňanskému z Ústavu experimentálnej endokrinológie prezident SR odovzdal Pribinov kríž II. triedy a PhDr. Antonovi Habovštiakovi, CSc., udelili Pribinov kríž I. triedy in memoriam za významné zásluhy v oblasti jazykovedy a kultúry.