Bratislava 10. januára (TASR) - Ochladenie a nástup zimného počasia očakávajú meteorológovia už koncom tohto týždňa. Prílev teplého vzduchu, ktorý v posledných dňoch zasiahol územie Slovenska, nazývaný meteorológmi aj vianočné oteplenie, sa pomaly končí.
Už vo štvrtok podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) zasiahne slovenské územie prílev studeného vzduchu. Nedá sa predpovedať, či ochladenie prinesie aj zrážky alebo vietor. Víchrice a búrky, ktoré v posledných dňoch vyčíňali v prímorských oblastiach Európy, však nášmu územiu podľa meteorológov nehrozia.
"V prípade oteplenia nejde o nič nezvyčajné. V minulosti sme zaznamenali aj výraznejšie oteplenia. Ide o jav nazývaný aj vianočné oteplenie, ktoré sa v strednej Európe vyskytuje v období približne od 20. decembra do 10. januára," povedal pre TASR Milan Lapin z Oddelenia meteorológie a klimatológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. "Už v zimách 1987/88 a 1997/98 sme zaznamenali veľmi teplé vyše 20-denné obdobia vianočného oteplenia, keď priemerná denná teplota na nížinách juhozápadného Slovenska vôbec neklesla pod bod mrazu," dodal.
Je dosť pravdepodobné, že po prechodnom januárovom oteplení bude nasledovať dlhšia zima. "Ak je teplo v januári, tak zimu môžme očakávať ešte aj v marci," dodal Lapin. Napriek tomu meteorológovia považujú za priemerný záver zimy koniec februára.
Príčinou tohtoročného "vianočného" oteplenia je podľa Lapina výrazné západné prúdenie, povrchová teplota Atlantického oceánu v miernych šírkach, ktorý sa ešte nestihol ochladiť, ale tiež zvláštne podmienky na severe Európy a Uralu, kde sú tradične studené oblasti Ruska nezvyčajne teplé. Možnou príčinou je i globálny trend otepľovania, keď sa za posledných sto rokov teplota atmosféry zvýšila o 0,7 stupňa Celzia. V dôsledku globálneho otepľovania možno podľa Lapina predpokladať, že v budúcnosti sa budú vianočné oteplenia vyskytovať častejšie a budú dlhšie a "výraznejšie". Je však pravdepodobné, že bude rásť i premenlivosť počasia. Ľudia si teda budú musieť zvyknúť aj na častejšie striedanie teplého a chladného zimného počasia. Vo väčšej miere sa budú vyskytovať tiež zimné búrky alebo víchrice, a to najmä na severozápade Európy.
Súčasný prílev teplého vzduchu by nemal mať vplyv na zdravie človeka. Hovorca Úradu verejného zdravotníctva Ivan Bielik pre TASR povedal, že lekári nezaznamenali zvýšenú chorobnosť. Ochorenia sú podľa jeho slov následkom toho, že ľudia nedokážu zareagovať na zmenu počasia. "Ak sa teraz teplo obliekajú, môžu sa spotiť, ofúkne ich a následne ochorejú," dodal Bielik.
Ani na prírodu by tohto ročné oteplenie nemalo mať vplyv. V súčasnosti sú podľa Milana Lapina dni príliš krátke a intenzita slnečného žiarenia nízka na to, aby v nezvyklej miere začali pučať alebo kvitnúť stromy. Je možné, že ľudia objavia snežienky alebo zopár pukov na citlivejších stromoch alebo kríkoch ako napríklad lieska a zlatý dážď, ale nejde o "nič nebezpečné", uzavrel Lapin.