Poprad 11. januára (TASR) - Práce na likvidácii následkov kalamity vo Vysokých Tatrách musia pokračovať v nevyhnutnom rozsahu aj v piatom stupni ochrany prírody v súlade s ďalšími zákonmi. Nemožno rešpektovať iba zákon o ochrane prírody a porušovať ďalšie - o ochrane vodných zdrojov, ochrane pred požiarmi či povodňami. Konštatovali to dnes v Poprade členovia subkomisie krízového štábu, ktorí hodnotili situáciu po veternej smršti z 19. novembra.
Pod tlakom lesoochranárskych združení zastavili Štátne lesy TANAP-u práce v oblastiach s najvyšším, piatym stupňom ochrany. Práve tie sú však podľa riaditeľa Podtatranskej vodárenskej spoločnosti Vladimíra Pastoreka zdrojom vody pre Tatry i časť podhoria. K najkritickejším lokalitám zaradil oblasť pod Hrebienkom v Starom Smokovci a pod mostíkmi v Tatranskej Lomnici. Osobitne komplikovaný je z hľadiska prístupu Studený potok, kde treba ešte odstrániť popadané stromy. "Ak by sa to nepodarilo, mohol by potok vybočiť a zastavila by sa tak dodávka vody do úpravne. Podobne ak by sme sa tam nevedeli dostať v prípade poruchy, mohli by vzniknúť problémy v zásobovaní obyvateľstva pitnou vodou," spresnil Pastorek.
Pre TASR povedal, že dnes definovali aj ďalší postup. "Treba konečne povedať, že ide o havarijnú situáciu, na ktorú sa vzťahuje zákon o civilnej ochrane. Keďže máme vodné zdroje práve v týchto lokalitách, požadujeme, aby sa veci dali do poriadku skôr, než príde jarné oteplenie a dážď," pripomenul riaditeľ.
Prednosta Obvodného úradu v Poprade Milan Baran dodal, že členovia Hasičského a záchranného zboru na základe kontroly priamo v teréne konštatovali, že nie všetky opatrenia na ochranu pred požiarmi boli splnené. Ide predovšetkým o prístupové cesty k vodným zdrojom, kde je ešte veľa popadaných stromov. V súlade so zákonom musia byť sprístupnené najneskôr do jari. Prednosta doplnil, že vodohospodári z Povodia Dunajca a Popradu vyčíslili náklady na realizáciu protipovodňových opatrení, ktoré treba urýchlene realizovať, na miliardu slovenských korún. Na otázku TASR o udelení výnimky na práce v piatom stupni ochrany prírody uviedol, že je už pripravená. V prílohovej časti treba ešte doplniť niektoré podklady. "Z hľadiska protipovodňových opatrení však nie je výnimka nevyhnutná. Stále totiž platí tretí stupeň povodňovej aktivity, ktorý bol vyhlásený 20. novembra," spresnil Baran.