Na januárovej schôdzi by sa tak mali poslanci pokúsiť schváliť ministerstvom spravodlivosti navrhovaný nový Trestný poriadok a Trestný zákon, ktorých účinnosť by mala byť od januára 2006. Dôvodom, prečo prerokovanie noriem v druhom čítaní sa dostáva do pléna až po takom čase, je predovšetkým množstvo predkladaných pozmeňujúcich návrhov. K Trestnému zákonu ich bolo predložených 298 a k Trestnému poriadku 250. Časť z nich dnes poslanci stiahli, ale aj tak sa oboma normami zaoberali takmer päť hodín. V prípade Trestného poriadku pritom schválili aj niektoré rozporné ustanovenia, ktoré sa budú musieť ešte upraviť. Ide napríklad o inštitút agenta provokatéra a fakt, že poslanci v jednom odseku súhlasili, aby mohol vyvíjať iniciatívu a zároveň v druhom to pozmeňujúcim návrhom označili za „neprípustné“
Členovia ústavnoprávneho výboru odmietli zavedenie trestnej zodpovednosti právnických osôb. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic zdôraznil pre novinárov, že voči tomuto návrhu „neboli vznesené žiadne relevantné námietky, okrem apriórneho odmietania" a verí, že rozhodnutie pléna bude opačné. "Pri sofistikovaných prípadoch subvenčných a dotačných podvodov, ekologických deliktoch a rôznych formách sprenevery je nevyhnutné, aby bolo umožnené aj stíhanie právnickej osoby," podčiarkol Lipšic.
Minister označil za problém aj to, ako postupovali poslanci v prípade aplikácie trestu prepadnutia majetku. Podľa ministerského návrhu trestného zákona by majetok páchateľa prepadol v prospech štátu, ak by ten nedokázal, že pochádza z legálnych zdrojov. Týkalo by sa to ale iba páchateľov, ktorí boli odsúdení pre trestné činy spojené s korupciou, drogovým alebo organizovaným zločinom. Poslanci výboru sú za ponechanie dôkazného bremena na štáte. Za absurdné pokladá Lipšic to, že v ústavnoprávnom výbore prešiel návrh vypustiť trestný čin založenia a zosnovania zločineckej a teroristickej skupiny.
V prípade Trestného poriadku Lipšic podčiarkol, že boli schválené mnohé ustanovenia, ktoré zoslabujú razanciu trestného procesu a podľa ministra za mnohými schválenými návrhmi je „cítiť veľmi silný lobing advokátskej komory“. Viaceré návrhy sú na diskusiu, ale presadzovať do trestného konania absurdné návrhy, ktoré by znamenali oslabenie štátu pri presadzovaní trestnej spravodlivosti nie je správne a Lipšic je pripravený „voči tomu vehementne vystupovať v pléne“. Ako príklad uviedol návrh na skrátenie väzby na dva roky a z toho rok by mal byť určený na vyšetrovanie. Lipšic pripomenul, že sú kauzy, kde sú desiatky obvinených, stovky svedkov a je iluzórne domnievať sa, že by vyšetrovanie prebehlo do roka a dvojinštančné súdne konanie do dvoch rokov.
Mnohé schválené zmeny minister označil za nepríjemné prekvapenie a predpokladá, že sa nimi bude zaoberať aj Koaličná rada.