BRATISLAVA 12. januára (SITA) - Ťažbu dreva Štátnymi lesmi SR vo vysoko chránených prírodných rezerváciách Tatranského národného parku (TANAP) kritizuje mimovládny výbor Naše Tatry. "Rezort pôdohospodárstva je po kalamite v Tatrách až príliš aktívny a pri svojom postupe neberie názory odborníkov vôbec na vedomie," skonštatovala na dnešnej tlačovej besede aktivistka Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia a členka výboru Ľubica Trubíniová. Ochranári vnímajú postup Štátnych lesov ako presadzovanie ekonomických záujmov na úkor ostatných širších občianskych a ekologických súvislostí. Podľa nich totiž pri výrube, s ktorým lesy začali, nejde o záchranu bezprostredne ohrozených lokalít.
Ako Trubíniová informovala, lesoochranárske združenie VLK do dnešného dňa iniciovalo deväť podaní na Slovenskú inšpekciu životného prostredia pre výrub v konkrétnych oblastiach, s ktorým sa začalo aj napriek tomu, že nebola povolená výnimka. Štátne lesy o ňu požiadali, zatiaľ však nie je rozhodnuté. Posun v riešení problému obnovy tatranských oblastí postihnutých kalamitou očakávajú ochranári aj od štvrtkového rokovania vládneho výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier, na ktorom ich bude zastupovať Mikuláš Huba z Trvalo udržateľného rozvoja.
Predstaviteľom mimovládneho výboru Naše Tatry prekáža, že na jednej strane beží diskusia na akademickej pôde a na druhej strane sa v teréne robia úplne iné veci, na ktorých sa pri diskusiách dohodli. "Zásadné rozhodnutia sa prijímajú bez toho, aby bolo jasne určené kde a koľko dreva treba vyťažiť," podotkla Trubíniová. Ochranári sú presvedčení, že problém s ťažbou súvisí aj s istými spormi medzi rezortmi životného prostredia a pôdohospodárstva. "Keby TANAP spravovalo ministerstvo životného prostredia, k súčasnej situácii by nedošlo," je presvedčená Trubíniová.